banner39

Papa'nın iğneleyici sözleri!

Dostane geçen ilk günden sonra, Papa, dün İzmir’de yaptığı ayin sırasında iğneli ifadeler kullandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa'nın iğneleyici sözleri!

Cumhurbaşkanı Sezer’in resmi davetlisi olarak Türkiye bulunan Papa 16’ncı Benedict, dün İzmir’de Selçuk’taki Meryemana Evi’ni ziyaret etti. Papa, burada yöneteceği ayinin açılışını Türkçe olark söylediği “Sevgili kardeşlerim, Rab sizinle olsun” sözleri ile yaptı. Ayinin ardından cemaate seslenen Papa, ilk günü dostane geçen ilşkilere gölge düşürecek ifadeler kullndı. İşte Papa'nın o sözleri...

Türkiye'de Hristiyanlar zorluk içinde

Papa, Türkiye’de bulunan Hıristiyanlar’ın her gün zorluk ve meydan okumalarla karşı karşıya olduğunu söyledi. “Efes’ten toplumlar arası barış için Rabba dua yükseltelim” diyen Papa, “Sevgili kardeşlerim, bu ziyaretimle, Türkiye’de bulunan küçük bir azınlık olan ve her gün zorluk ve meydan okumalarla karşı karşıya gelen Hıristiyan cemaatine, sadece benim değil, evrensel kilisenin sevgisini ve ruhsal yakınlığını hissettirmek istiyorum. İsa’nın küçük sürüsü, bu kutsal topraklardaki mevcudiyetiniz için size teşekkür ederim” dedi.

Trabzon’da 16 yaşındaki bir lise öğrencisi tarafından öldürülen Rahip Santaro cinayetini de hatırlatan Papa, “Onun güzel tanıklığını anımsamamak mümkün değil” dedi. Papa 23. Johanna’nın “Ben Türkleri seviyorum, doğal niteliklerini takdir ediyorum” sözlerinden alıntı yapan Papa, İtalyanca yaptığı sekiz dakika süren konuşmasını, Türkçe “Aziz Meryem, bizim için dua et” sözüyle tamamladı. Ayini Türkçe sözlerle tamamlayan Benedict, Türk Bayrağı da salladı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?