banner15

Papa'nın sözleri Alman basınında

Papa Benediktus'un İslam karşıtı sözleri Alman basınında geniş yankı buldu.

Papa'nın sözleri Alman basınında

Papa Benediktus'un Bizans İmparatoru Paleologos'un "İslam, yenilik olarak dini kılıçla yaygınlaştırmayı getirdi" yolundaki sözlerini aktarmasıyla başlayan polemik, Alman gazetelerinde yankı buldu.

 

Tagesspiegel, "Papa diğer dinlerin inançlıları rencide ettiğini bilse iyi olur" derken, Deutsche Welle, Vatikan gözlemcilerinin Papa'nın sözlerinin bir politika değişikliği anlamına gelebileceğini söylediklerini bildirdi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), "Türkiye Papa'nın Özür Dilemesini İstiyor" başlıklı haberinde "Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun sözlerine yer verdi.

FAZ, Bardakoğlu'nun "Papa sözlerini geri almalı" dediğini, açıklamaları "Haçlı anlayışı" ve "düşmanca tavır" olarak nitelediğini aktardı. Gazete ayrıca Bardakoğlu'nun Hıristiyanların tarihte kendi dinleri içinde ve dışında gerçekleştirdikleri eylemleri açıklamaları gerektiğine ilişkin sözlerine yer verdi.

DW'DEN POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ YORUMU

Deutsche Welle, Papa'nın bu ifadelerinin Kasım ayında Türkiye'ye yapacağı ziyaretin hemen öncesine denk gelmesinin dikkat çekici olduğunu belirtti. DW, "Vatikan gözlemcileri, Papa'nın hemen Türkiye ziyareti öncesinde sarfettiği bu sözlerin bir politika değişikliği anlamına gelebileceğini belirtiyorlar" dedi.

KURULUŞLARIN AÇIKLAMALARI

Ülkedeki İslam kuruluşları yöneticilerinin konuyla ilgili açıklamaları da birçok gazetede yer aldı. Tagesspiegel'e açıklama yapan Müslüman Merkez Konseyi Genel Sekreteri Eymen Mazyek ise "Papa'nın açıklamalarına inanması zor. Papa İslam ile Hıristiyanlık arasındaki sınırı sadece şiddetle ölçüyor. Sonuçta Hıristiyanlık tarihi de kanlı bir tarihtir. Sadece Haçlılar ve din değiştirmeye zorlamalar akla geliyor" dedi.

"RENCİDE ETTİĞİNİ BİLSE İYİ OLUR"

Tagesspiegel'de ayrıca Papa'nın küreselleşmeyi benimseyen bir kişilik olduğu kaydedilirken bunu dinsel alana yaymaya çalıştığı ifade edildi. Tagesspiegel, "Papa taaaruza geçiyor, liberal teolojiyi ya da yirminci yüzyılın diğer görüşlerini kabul etmiyor, görecelilik ona göre bir kavram değil. Bu tavrıyla diğer dinlere mensup inançlı insanları rencide ettiğini bilse iyi olur” satırlarına yer verdi.

Alman İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya, Papa 16. Benediktus'un Almanya gezisi başında kültürler ve dinler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini istediğini ancak sonraki açıklamalarının buna katkıda bulunmadığını bildirdi. Kızılkaya, "Eğer tarih sandığındaki herşeyi ele alacak olsaydık, diyalog çok zor olurdu.

Fransız İslam Konseyi Başkanı Delil Bubekur ise Papa'dan sözlerine açıklık getirmesini istedi. Bubekur Katolik Kilisesi'nin İslama bakışını netleştirmesi ve bir siyasi ideoloji olan İslamcılıkla eş tutmaması gerektiğini bildirdi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Bekir Alboğa, Deutsche Welle'ye verdiği demeçte, dünyanın her zamankinden daha fazla diyaloğa ve karşılıklı anlayış ve saygıya gereksinimi olduğu bir dönemde Vatikan liderinin Hz. Muhammed hakkında böyle bir cümle sarfetmesinin son derece talihsiz olduğunu bildirdi. Alboğa, "Zaten İslam dünyasını ve Müslümanları, İslamı öcü gösterip onlara yapılan ve onların yaşadığı topraklara yapılan saldırıları meşru göstermeye çalışan Evangelist, radikal Hıristiyan gruplar mevcut. Ümit ederim en kıza zamanda Papa bu hatasını telafi eder" dedi.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48