banner15

Papa'nınki tesadüfi bir hata değildi

Papa, İslam’ı eleştiren sözleri kendisi sarf etmedi. Ancak öyle olsa bile, bir milyar Hıristiyan’ın ruhani lideri olan birinin dudaklarından bu sözlerin dökülmesi yeterince kafidir.

Papa'nınki tesadüfi bir hata değildi

Papa, İslam’ı eleştiren sözleri kendisi sarf etmedi. Ancak öyle olsa bile, bir milyar Hıristiyan’ın ruhani lideri olan birinin dudaklarından bu sözlerin dökülmesi yeterince kafidir.

Konuşmada, Muhammed’in kötülükten sorumlu olduğu iddiasından kendisini uzak tutucu bir bölüm yoktu. Böylece, hiç de şaşırtıcı olmayan şekilde açıklamalar öfke ve özür talebi doğurdu. Christopher Tyerman’ın Haçlılar üzerine son kitabı “Tanrı’nın Savaşı” mevcut küresel çatışma ile Haçlı savaşları arasında kıyasın abartıldığını ve bunun tarihi açıdan kuşkulu olduğunu savunuyor. Bu argümanın milyonlarca Müslüman üzerinde pek etkisi olduğu söylenemez. Çünkü, İslam’a karşı Hıristiyan bir cihat çağrısı yapan Benedict’in selefi Urban II idi. Yine, Irak’a saldırının, Filistin topraklarnın İsrail tarafından işgalinin ve Ortadoğu’nun “yeniden şekillendirilmesinin” (binlerce Müslüman’ın hayatını kaybetmesine neden olan bir felaketti) en ön cephedeki destekleyicileri Hıristiyanlardı. Bu yaraya dokunan Hıristiyan bir liderin konuşmaları her açıdan yorumlanmaya müsaittir. Papa bunu biliyor olmalıydı. Eğer milyonlarca Müslüman pek az tanınan bir Danimarkalı karikatüristin çizgilerinden güceniyorsa, Roma’nın temsilcisinin yanlış yorumlarının çok büyük bir zarar potansiyeli taşıdığı aşikar. Bu Papa’nın ilk vukuatı değil. Seçilmeden birkaç ay önce, Müslüman Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu açıkladı. O zaman bu sözler fazla tepki toplamadı. Ancak, yerel Almanlarca kötü muameleye maruz kalan ve Münih ve Gastarbeiter civarındaki Türklere yönelik ırkçı saldırılar ikiye katlandı. Bu nedenle Papa’nın sözleri tesadüfi bir hatadan çok daha ötedir. Dışarıdan Papa’nın konuşmalarına bakılınca, İran cumhurbaşkanıymış gibi algılanabilir.

(The Guardian - Giles Fraser)

İslam dünyasından özür dilemeli

Dünyada zaten yeteri kadar dini öfke vardı. Bu nedenle, Papa’nın İslam’ı “kötü ve insanlık dışı” olarak tanımlayan 14. yüzyıldaki bir alıntı ile Müslümanların küçük düşürülmesi rahatsız edici. Bu konuşmanın en kışkırtıcı yanı, “alim” bir Bizans imparatoru ile “bilgin” bir Müslüman Pers arasında geçen “inanç ve anlayış” üzerine olan bölümdü. Papa, imparatorun, “Bana sadece Muhammed’in yeni ne getirdiğini söyle ve tüm getirdiklerinin kötü ve insanlık dışı olduğunu göreceksin” alıntısını yaptı. Müslüman liderler özür talep ettiler ve büyükelçilerini Vatikan’dan çekme tehdidinde bulundular, Papa’nın sözlerinin yanlış ve önyargılı bir İslam anlayışını tehlikeli bir biçimde güçlendirdiği uyarısı yaptılar. Pek çok Müslüman için kutsal savaş cihat ruhi bir mücadele, bir şiddet çağrısı değil. Ve, cihadı cinayet ve terörizm için kullanan aşırı sapkınları reddediyorlar. Vatikan, Benedict’in kimseyi gücendirmek istemediği açıklamasını yaptı. Ancak, Papa, derinden ve ikna edici bir şekilde özür dilemelidir.

The New York Times

Şiddeti tetikleyen sözler

Khaalej Times gazetesi, Mısır’daki Kıpti Ortodoks Kilisesi’nin, Papa’nın İslam hakkındaki sözlerinin “Hıristiyan öğretilerine aykırı” olduğu açıklaması yaptığını yazdı. Kıpti Papaz Shenouda’nın Al Ahram gazetesine verdiği demeçte, “İslam’ı ve Müslümanları inciten tüm sözlerin Hıristiyan öğretilerine aykırı” olduğunu söylediğine değinen gazete, Shenouda’nın şu sözlerine yer verdi: “Hıristiyanlık ve Hıristiyan öğretiler bize, diğerlerinin düşünce, inançları ve sembolleri de dahil, diğerlerini incitmeme talimatı verir.” Gazete, Vatikan’ın yerine Doğu Ortodoks Kilisesi’nin geleneklerini takip eden Mısırlı Kıptilerin 73 milyonluk Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu kaydetti. Khaalej Times, Shenouda’nın Papa John Paul II’nin Mısır ziyaretinde onunla görüşmeyi reddettiğine de dikkat çekti. Kıpti liderlerin, Mısır’da zaten kırılgan olan Müslüman-Hıristiyan ilişkilerinde şiddeti tetikleyeceğinden de kaygı duyduğunu duyuran gazete, Hıristiyanların Müslümanlar ile genelde huzur içinde yaşadığına işaret etti.

Khaalej Times - (Birleşik Arap Emirlikleri)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48