banner15

Papa'ya Arzın Merkezi'nden cevap

'Arzın Merkezinde Buluşmalar' konferanslarının ilkine katılan Cabiri ve Eliaçık'tan Papa'ya cevap.

Papa'ya Arzın Merkezi'nden cevap

Hz. Muhahmmed'in getirdiği yeni bir şey olmadığını, "yeniliklerinin tümünün insanlık dışı ve şer dolu olduğu"nu söyleyerek İslam dünyasının tepkisin çeken Papa 16. Benediktus'a en güzel cevap akademisyenlerden geldi. Ünlü Faslı düşünür El Cabiri Papa'nın Hristiyanlığı iyi bilmediği için cahilce konuştuğunu söylerken, düşünce tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla adından sözettiren İhsan Eliaçık "Onun yaptığı en önemli şey, dini papaların, ruhbanların tekelinden çıkarıp, halkın eline vermekti" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Arzın Merkezi'nde Dev Buluşma" başlığı ile düzenlediği konferanslar serisinin ilki dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi. Fas'ın dünyaca ünlü düşünür Muhammed Abid El Cabiri ile, ülkemizde düşünce tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla adını duyuran İhsan Eliaçık'ın katıldığı "Endülüs-İstanbul Köprüsü" isimli serinin ilk konferansında İstanbul ve Endülüs'un yüzyıllardır Batı ve Doğu medeniyetlerini buluşturan iki merkez olduğu, İspanya'dan sonra Türkiye'nin de Avrupa Birliği'ne girmesi ile Doğu-Batı buluşmasının yeniden sağlanacağı fikri ortaya atıldı.

"DÜŞÜNEN İNSANA SAVAŞ AÇILMIŞTIR"

İstanbul İl Meclisi İkinci Başkanı İdris Güllüce ve çok sayıda davetlinin katıldığı "Endülüs-İstanbul Köprüsü" başlığını içeren konferansta açılış konuşması yapan Güllüce, günümüzde düşünceyi ve düşünen insanı ortadan kaldırma gibi bir proje olduğunu vurgulayarak, "Düşünmeye karşı savaş açılmış durumda. Hiç kimse düşünmesin istiyorlar. İstanbul 'arzın merkezi' söylemi kesinlikle doğru. Bunu coğrafi olarak da düşünürsek bu söylemin ne kadar doğru olduğunu anlarız. Burada bir Besmele çekelim ve düşünmeye başlayalım. Bu toplantıyı bir milat olarak kabul edip, insanı ve dünyayı düşünelim. İnsanlarımız sokakta otobüs beklerken düşünsünler" dedi.

HÜMANİZMİ İSLAM DÜNYAYA AŞILADI 

Konuşmasına Doğu-Batı medeniyeti buluşmasının ilk olarak Hz. İbrahim'in tevhid inancını savunan Doğulu Hristiyan Arius sayesinde gerçekleştiğini dile getirerek başlayan Muhammed Abid El Cabiri, onun bu fikri İstanbul, Endülüs Hristiyanlarına ve Arap Haniflerine yaydığını, Arius döneminde Doğu ile Batı'nın ortak bir düşüncede toplandığını anlattı. Bozulmamış, tevhid inancında birleşen tüm dinlerin İslam olduğunu söyleyen El Cabiri, İbn Rüşd gibi filozofların tevhid inancıyla, Avrupa'da hümanizmin önünü açtıklarını ve Luther gibi öncülere fikir babalığı yaptıklarını söyledi. "Avrupa medeniyetinin ve hümanizmin inşaası bu nedenle İslam düşüncesidir" diyen Cabiri, onların bu medeniyete tek kattıkları fikrin "ben ve öteki" düşüncesi olduğunu bu düşüncenin de Avrupa'yı dünyaya zulüm yapmaya yönledirdiğini belirtti. "Dünyadaki bütün savaş ve zulümler Avrupa'nın sorunudur" diyen Cabiri, Avrupa aklını içeriden eleştiren filozofların başarılı olamadığını vurguladı. 

PAPA HRİSTİYANLIĞI BİLMİYOR

İslam medeniyetini ve aklını yeniden inşa etmenin zorunluluğuna dikkat çeken Cabiri,  "Tarihi yeniden yazacaksak bu şart. Hristiyanlık kendi tarihini reddetmiştir. İslam hakkında ileri geri konuşan 16. Benediktus'un sözleri de onun ve Hristiyanların dinlerinin özlerini kaybetmelerinden ve kendi tarihlerini ve Hristiyanlığ'ı bilmemelirinden kaynaklanıyor.  Zaten kendi içlerinde iman konusunda da çok derin ihtilaflar var, parçalanmışlar, bu onlar için çok gerekli" şeklinde konuştu.

Cabiri Türkiye'nin AB'ye entegre olma süreciyle ilgili olarak da önce İslam aklını yeniden inşa sürecini hızlandırmaması gerektiğini belirtti. Cabiri "Aksi taktirde Türkiye Avrupa merkezine girecek, menfaatleri zarar görecek ve Papa ve Bush gibi kişilerin aşırı davranışları yüzünden sorunlar baş gösterecek" dedi.

"SAVAŞLAR AVRUPA MODERNİZMİNİN BAŞARISIZLIĞIDIR"

Arap-İslam kültürü Endülüs üzerinden Avrupa'ya geçmiş, Avrupa'nın yükselmesi ve modernleşmesini sağlamış olduğunun altını çizen düşünür Muhammed Abid El Cabiri, "Hz. İbrahim'den sonra takip eden tüm dinlerin gerçeği İslam'dır. İstanbul doğuyla batı arasında daima köprü oluşturmuştur. İslam medeniyeti ve Batı medeniyeti kendini yeniden inşa etmelidir. Papa ve kilise bu gerçeği kabul etmediği için bu sözlerde bulunmuştur. İslam tarihi kendini değil ama Avrupa'nın tarihini değiştirmelidir" diye konuştu.

Bugünkü fitne ve savaşların Avrupa'nın problemi olduğunun altını çizen Muhammed Abid El Cabiri, "Bu savaşlar Avrupa modernizminin başarısızlığıdır. Avrupa kendi çıkarları ile İslam toplumunun çıkarlarını kontrol etmek istemektedir. Bu da bir dengesizlik sağlar. Bu dengesizlik de başka problemler çıkartır. Bizdeki söylemler ve Bush'un ve Papa'nın dilindeki sözler, bu dengesizlikler düzelmediği sürece devam edecektir" açıklamasında bulundu.

"ALLAH NE İSTERDİ DÖNEMİ"

Konuşmasında "İslam aklının yeniden inşası"na ağırlık veren İhsan Eliaçık ise, konuyu İslam'ın geçirdiği evreyi ikiye ayırarak ele aldı. İslam'ın ilk döneminin Efendimiz'in öncülüğündeki doğuş dönemi ve bu dönemin sorusunun "Allah ne dedi?" olduğunu söyleyen Eliaçık, ikinci dönemi doğuş dönemini canlandırmak için emek harcanan ihya dönemi olduğunu ifade etti. İkinci dönemin başlıca sorusunun "Allah ne demek istiyor?" olduğunu belirten Eliaçık, bu dönemin artık geride kaldığını,  bu sorunun cevabının 14. yüzyıl boyunca arandığını ilerlemek için "Allah ne isterdi?" sorusunun sorulması gerektiğini belirtti. "Çağımız farklı bir çağ ve biz bu çağı inşaa edemedik. Artık yeni bir din getiremeyecemize göre, yeni bir İslam aklı inşaa etmek durumundayız. Dinamik şeriatle, akıl ve vicdan ortaklığıyla inşa edeceğimiz bu düşüncenin amacı İslam evini restore etmek değil, temelinden yeniden kurmaktır." şeklinde konuşan Eliaçık, İslam dünyasının Batı medeniyetiyle ittifaktan önce, bir yenilenmeye girmesi gerektiğini, yoksa kurulacak ittifakın, onların füzelerinin Müslümanların çatısıyla kurduğu ilişkiden öteye gitmeyeceğini vurguladı.

"BU COĞRAFYA'YA AİT BİR İTTİFAK ŞART"

İhsan Eliaçık konuşmasını şöyle sürdürdü: "Devamlı söyleriz. 'Çağdaş uygarlık seviyesine gelmeliyiz' diye. Söylememiz gereken aslında bir çağdaş uygarlık oluşturmaktır. AB projesi gerçek anlamda bizim yenilenme projemizi ertelemektedir. Bizim yöneleceğimiz yer AB değil Mezopotamya ve Akdeniz ülkelerinin bulunduğu ittifakı kucaklamaktır".

"ASIL DEVRİMİ VE YENİLİĞİ HZ. MUHAMMED YAPTI"

Cabiri'nin tasavvufi düşünceyi ihmal ederek, akla dayandırdığı projesine de eleştiri getiren Eliaçık, "Biz İslam medeniyeti olarak hiçbir İslam ekolünün mutlak reddedicisi olmayız, herşeye inşaa çağının gözüyle bakacağız; ama o ekolleri yeniden diriltmeye çalışmadan. Kendi çağımız İslamı'nı kendimiz kurmalıyız, eskiye takılmadan" dedi. İslamı ve Peygamber Hz. Muhammed'i karalayıcı konuşmalar yapan Papa Benediktus'a sık sık göndermeler yapan İhsan Eliaçık konuşmasınının sonunda da "Peygamberimiz Muhammed ümmiydi. Halktan biriydi. Onun yaptığı en önemli şey, dini papaların, ruhbanların tekelinden çıkarıp, halkın eline vermesiydi. Ben Batıya ve batılı entelektüel merkeplere inancımı kaybettim" dedi.


Kaynak: Yeni Şafak ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48