banner15

Papa'ya tepkiler çığ gibi büyüyor

Müslüman alimler yayımladıkları bildiri ile Papa'yı özre İslam alemini de tepki vermeye çağırdı.

Papa'ya tepkiler çığ gibi büyüyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İslam dünyasında Papa 16. Benediktus'un İslam karşıtı sözlerine yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. Müslüman Alimler Birliği yayımladığı bildiride, Papa’nın İslam ve Hz. Peygamber hakkındaki sözleri şiddetle kınandı. İslam aleminin tanınmış düşünürlerinden Yusuf el-Karadavi başkanlığındaki birlik, Papa’yı açıklamalarından dolayı özür dilemeye davet etti. 16. Benediktus’un açıklamalarının kendilerinin çok şaşırttığını vurgulayan Müslüman düşünürler, Papa’nın İslam’ın akıl ve şiddet ile ilgili kurduğu bağlantıların tamamen cehaletini yansıttığını belirtti. Çatışmadan değil, diyalogdan yana olduklarını bildiren Müslüman alimler, İslam akidesine, hukukuna ve değerlerine saldırılmasına asla müsamaha göstermeyeceklerini de kaydetti.

 

Ezher şeyhi: Vatikan elçilerini kovun

 

Papa’nın Hz. Peygamber hakkındaki açıklamalarının İslam konusundaki bilgisizliğini yansıttığını söyleyen Mısır El Ezher Şeyhi Seyyid Muhammad Tantavi, İslam dünyasını Papa’nın konuşmalarına tepki göstermeye çağırdı. İslam ülkelerindeki tüm Vatikan temsilcilerinin kovulması gerektiğini ifade eden Tantavi, Papa’nın Arap ve Ülkelerine yapacağı ziyaretlerinde engellenmesini istedi. Tantavi, Müslümanları Papa özür dileyinceye dek, gösteri yapmaya davet etti.

 

Fadlallah: Bizzat Papa özür dilemeli

 

Lübnanlı ünlü Müslüman alim Muhammed Hüseyin Fadlallah ise verdiği Cuma hutbesinde, Papa’dan sadır olan sözlerine ya cehaletinden ya da İslam’ı karalama niyetinden kaynakladığını söyledi. Papa’yı açıklamalarından dolayı özür dilemeye davet eden Fadlallah, Müslümanların Papa’ya tepki göstermeye çağırdı. Fadlallah, cuma hutbesinde ''Vatikan kanallarıyla yapılan özrü kabul etmiyoruz... Kendisinin bizzat özür dilemesini istiyoruz'' dedi.

 

Pakistan meclisinin alt kanadı, Papa 16. Benediktus'u kınayan bir kararı oy birliğiyle kabul etti.İslamcı partiler tarafından hazırlanan kararı tüm partiler destekledi. Kararda Papa, İslam'a hakaret etmekle suçlanıyor ve duygularını incittiği Müslümanlar'dan özür dilemesi isteniyor.

 

Bu arada, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın, Lübnan'ın Vatikan büyükelçisine, Papa'nın sözleri hakkında açıklama istemek üzere Vatikan Dışişleri Bakanlığına gitmesi talimatı verdiği bildirildi.


 

Suriye'den Vatikan'a mektup

 

Suriye'de büyük müftü Şeyh Ahmed Bedreddin Hasan, Papa'ya gönderdiği mektupta, sözlerinin dinler arası ilişkilere zarar vereceğini belirtti. Şam'daki Vatikan elçiliği vasıtasıyla gönderilen mektupta, Papa'nın sözlerinin 'çeşitli dinlerin mensupları arasında kültürel, dinsel ve entelektüel problemler yaratabileceği' ifade edildi.


 

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Papa 16'ncı Benedict'in İslam'a ilişkin sözlerini kınadı. Gazze'de cuma namazından sonra gazetecilerle konuşan Haniye, Papa'nın sözlerini Filistin halkı adına kınadığını söyledi. Haniye, "Papa'nın sözleri, gerçekle uyuşmadığı gibi, inancımızı hedef alıyor. Papa açıklamalarını düzeltip İslam'a tasallutu bırakmalı" diye konuştu.

 

İhsanoğlu: Fevkalade üzücü

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Papa 16'ncı Benedict'in İslamiyet ile ilgili sözlerini ''fevkalade üzücü'' olarak değerlendirdi. ''Fevkalade üzücü bir konuşmadır, konuyu Fıkıh Akademimiz inceliyor'' diyen İhsanoğlu, Papanın yaptığı konuşmanın, bugün gideceği ve 10 gün kalacağı ABD'de yapacağı görüşmelerde gündeminde yer alacağını belirtti. 

İslam dünyasında gösteriler yine yayılacak

Dün ayrıca Ürdün, Fas, Yemen, Pakistan, Endonezya, Malezya ve Mısır başta olmak üzeren birçok İslam ülkesinde verilen hutbelerde Papa’nın açıklamaları sert bir dille kınandı. Mısır, Pakistan ve Endonezya’da gösteriler düzenlendi. Mısır'daki El Ezher Camii'nde 100 kadar kişi, cuma namazının ardından Papa'yı kınayan gösteri yaptı. Göstericiler, 'Haçlılar, korkaklar. Kahrolsun Papa' şeklinde slogan attılar. Gösteriyi düzenleyenlerden Müslüman Kardeşler üyesi bir protestocu, Vatikan'ın resmen özür dilemesini istedi.


Papa 16. Benedict'in sözleri, Kocatepe Camii'nde cuma namazı çıkışında protesto edildi. DYP Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği protestoda, 'Papa olmak kolay, insan olmak zordur', 'Easy to be the pope hard to be the human' şeklinde pankartlar açıldı. ocatepe Camii'nde kılınan cuma namazında verilen vaazda da, Papa'nın sözleri eleştirildi. İslam'ın savaşla yayıldığının iddia edilmesinin yanlış olduğu belirtilen vaazda, İslam'da zorlama olmadığı, imanla mümin olunduğu, kaba kuvvetle, zorlamayla mümin değil, münafık olunacağı belirtildi.

 

Papa’nın özür dilememesi halinde gösterilerin karikatür krizinden daha kötü bir hal alabileceği bildiriliyor.

Papa’ya ilk tepki Türkiye’den

Türkiye de açıklamaya tepki gösteren ülkeler arasında yer aldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Papa'nın sözlerini 'hem Hristiyanlık hem de dünyanın ortak barışı adına üzüntü verici' diye niteledi. Batı'da İslam dünyası hakkında hep önyargılı, taraflı, bilimsellikten uzak ve hasmane değerlendirmeler yapıldığını dile getiren Bardakoğlu, "Kilise, tarihte Batı kamuoyunu da ayağa kaldırarak İslam'ı düşman gördüğü için Haçlı seferleri yaptı. İstanbul'u işgal ettiler, binlerce insan öldürüldü. Ortodoks Hristiyanlar ve Yahudiler öldürüldü" diye konuştu.

Bardakoğlu "Hristiyan teologlar 4. asırdan itibaren dünyayı hep 'Hristiyani dünya-şeytani dünya' olarak ikiye ayırdılar. Zihinlerinde hep bu kategori oldu. Hıristiyan dışındaki dünyayla savaşmayı kutsal bir görev olarak gördüler. Onun için Batılı kilise adamlarının beyin arkalarında hep Haçlı zihniyeti ve kutsal savaş anlayışı vardır. Öyle zannediyorum ki Papa'nın bu sözleri de beyin arkasındaki kutsal savaş ve Haçlı zihniyetinin bir yansıması gibi görünüyor" dedi. Papa'dan sözlerini geri alıp özür dilemesini isteyen Bardakoğlu, bu görüşler doğrultusunda İslam dünyasına yönelik bir ziyaretin faydalı olacağını düşünmediğini belirtti. Papa Kasım ayında Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyordu.

Sezer Papa'yı ağır eleştirdi

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Giresun Osman Ağa Meydanı'nda yaklaşık bin 500 kişiye hitap etti. Papa 16. Benediktus'un Hz. Muhammed hakkında söylediklerini eleştiren Zeki Sezer, "Bunu burada telin ediyorum. Bunu bir din adamının yapmasını haksızlık olarak görüyorum. Papa, önümüzdeki aylarda Türkiye'ye gelecek ama hangi yüzle gelecek bilemiyorum." diye konuştu.

 http://www.aljazeera.net/NR/exeres/29CE6319-B1B7-4F63-BB8E-371596CFCA94.htm

Müslüman Alimlerin Bildirisinin Arapça tam metni:

http://www.islamonline.net/arabic/doc/declaration/2006/09/01.shtml

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48