banner39

Papa’yı bekleyen ‘soğuk karşılama’

Er-Re’y, “Türkiye’de Papa’yı soğuk bir karşılama bekliyor” başlığıyla verdiği haberde, Papa’nın ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyib Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Türkiye’de olmayacağını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa’yı bekleyen ‘soğuk karşılama’

25 Kasım 2006 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Irak’ta mezhep çatışmaları

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, bugünkü sayısında Bağdat’ın Sadr kenti bölgesinde önceki gün patlayan bomba yüklü araçların ardından dün Irak’ta yaşanan şiddet olaylarına değiniyor. Haberin başlığı şöyle:

 

“Irak: Mezhep saldırılarında camiler ve evler yakıldı”

 

Haberde, Şii lider Mukteda Es-Sadr’ın Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Haris Ed-Dâri’den Şii öldürmenin haram olduğunu açıklayan bir fetva yayınlamasını istediği ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yi Ürdün’de Bush ile buluşması halinde hükümetteki bakanlarını geri çekmekle tehdit ettiği yazıyor.

 

Haberde ayrıca Şii milislerin Bağdat’taki bir Süüni mahallesine saldırdığı, bazı camileri ve evleri yaktığı, Müslüman Alimler Birliği binasına da havan saldırısı düzenlendiği bildiriliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Kuds El-Arabi gazetesi yazarı Abdulbâri Atwan, bugünkü makalesinde Irak’ta yaşananların iç savaş olduğunu söyleyerek, “Bugün yaşananlar iç savaş değilse nedir?” diye soruyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-İttihad gazetesi ise “Irak’ta mezhep savaşı ateşlendi” başlığıyla verdiği haberde, siyasi ve dini liderlerin sükunet çağrısına rağmen Şii lider Mukteda Es-Sadr’a bağlı milislerin Cuma namazından çıkan 6 Sünniyi diri diri yaktığını kaydediyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi ise konuyla ilgili haberi “Irak’ta fitnenin genişliyor, Mısır bölgeyi tehdit eden gelişmelerden sakındırıyor” başlığıyla veriyor.

 

Birlşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesi ise “Mezhepçilik ateşi 53 Iraklıyı öldürdü ve 4 camiyi yaktı” diyor.

 

 

Siyonist haham ‘gizli teröre’ çağrıyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail’de bir hahamın Filistin füzelerine karşılık vermek üzere gizli Yahudi terör örgütleri kurmaya çağırdığı bildiriliyor.

 

El-Halic’in haberinde, hahamın, Beyt Hanun katliamının üzerinden çok geçmeden dün 9 yaşındaki Filistinli bir çocuğu ve bir kameramanı öldüren İsrail Ordusu’nun ‘açık’ teröründen daha farklı nasıl bir terör eylemi yapılabileceğini açıklamadığına dikkat çekiliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Siyonist haham, “Karşı Terör” adı altında Sderot, Askalan, Batı Nakab gençlerinden ve silah taşıyabilecek gençlerden Filistinli gruplara saldırılar düzenleyecek terör örgütlerinin kurulmasını ve bunların silahlandırılmasını talep etmiş.

 

 

Papa’yı bekleyen ‘soğuk karşılama’

 

Ürdün’de yayınlanan Er-Re’y gazatesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Türk yetkililerin bu ay içerisinde Türkiye’yi ziyaret edecek Papa’nın iyi bir şekilde karşılanacağını umdukları fakat bu karşılamanın çok sıcak olmasını beklemedikleri yazıyor.

 

Haberde, Hıristiyan ülkelere yaptığı ziyaretlerin aksine Papa’nın Ankara’da halk tarafından karşılanmayacağı, Türk Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Papa’yla görüşmesinde Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Papa’ya hesap sorabileceği belirtiliyor.

 

Er-Re’y, “Türkiye’de Papa’yı soğuk bir karşılama bekliyor” başlığıyla verdiği haberde, Papa’nın ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyib Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Türkiye’de olmayacağını yazıyor.

 

 

Bahreyn Şiileri ikiye bölündü

 

Ürdün’de yayınlanan El-Ğad gazetesinin bugünkü sayısında Bahreyn’de bugün yapılacak seçimlere katılım konusunda Bahreyn Şiilerinin ikiye bölündüğü belirtiliyor.

 

Haberde, Bahreyn Şiilerinin kendilerine karşı ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle daha önceki seçimleri boykot ettikleri fakat bu seçimlere yoğun bir şekilde katılma kararı aldıkları bildiriliyor.

 

El-Ğad’ın haberinde kaydedildiğine göre, El-Vifak Cemiyeti Genel sekreteri Ali Selman, Şiiler arasında bölünme olduğunu fakat bunun mezhepsel değil siyasi olduğunu, büyük çoğunluğun seçimlere katılmayı desteklediğini söylemiş.

 

Bahreyn’de yayınlanan Ahbaru’l-Halic gazetesinde yer alan bir haberin başlığı şöyle:

 

“En garip açıklamalardan biri.. Şeyh Ali Selman: Parlamentoda 13 sandalye kazanmazsak seçim hilelidir!”

 

Bahreyn El-Vatan gazetesi ise manşetinde, “Bahreyn bugün geleceğini seçiyor” diyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?