banner15

Papa’yı çoğu Katolik ciddiye almıyor

Türkiye araştırmaları Merkezi Direktörü Prof.Faruk Şen, Batı’da Papa’nın saygı duyulan bir imajı yok.

Papa’yı çoğu Katolik ciddiye almıyor

Batı’da Papa’nın saygı duyulan bir imajının olmadığını söyleyen Türkiye araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Faruk Şen, Avrupa genelinde Protestanlar bir yana, Katolikler bile Papa’ya tepkili ve şüpheyle bakıyor” dedi.

Merkezi Almanya’da bulunan Türkiye Araştırmaları Merkezi (Stiftung Zentrum für Türkeistudien) Direktörü Prof. Faruk Şen, Papa’nın Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun dile getirdiği ağır eleştiriler karşısında suskun kalmasının “suçluluk psikolojisine işaret ettiğini” belirtti.

“Papa’nın sözlerinin İslâm ülkelerinde olduğu gibi Avrupa’daki 17 milyon Müslümanın da tepkisini çektiğini” vurgulayan Prof. Şen, Bardakoğlu’nun Papa ile görüşme sonrası yapılan ortak toplantıda dile getirdiği Avrupa’da yaygınlaşan İslâmifobya ve Papa’nın İslam’ı şiddet dini olarak niteleyen sözlerine karşı olan eleştirilerine Batı medyası tarafından da hak verildiğini söyledi.

Papa'ya Avrupada saygı duymuyor

Türkiye’ye gelmesi ve hükümet ile görüşmesi için medya tarafından yoğun baskı uygulanmasına karşın Batı’da Papa’nın saygı duyulan bir imajının olmadığına dikkati çeken Prof. Şen, “Avrupa’da kiliseler her gün kan kaybediyor. Özellikle 16. Benedikt’e sadece Almanya’daki Katolikler kendilerinden olduğu için iyi bakıyor. Onun dışında Protestanlar bir yana Avrupa genelinde Katolikler bile tepkili ve şüpheyle bakıyor” dedi.

‘Batı’dan kim gelmişse hoş gelmiş’ tutumu içinde olan Türk medyasının AB’ye üyelik konusunda Papa’nın Türkiye ziyaretini de çok abarttığını savunan Prof. Şen şunları söyledi: “Vatikan ile AB’nin arası zaten iyi değil. Vatikan, tarihi Katolik-Protestan çatışması nedeniyle kendini, AB’yi oluşturan ülkelerin üstünde görmek istiyor. Bu nedenle AB’ye üyelik için başvuru bile yapmadı. Hıristiyan Demokrat Partiler AB’nin bir Hıristiyan birliği olduğunu söylüyor ancak bu Protestan bir birlik.”

Hıristiyan birliği kurmak istiyorlar!..

Rotterdam İslâm Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, tarih boyu rekabet halinde olan Ortodoks kilisesiyle Katolik kilisesinin diyalog ve birleşmeye doğru gittiğini belirterek, “Osmanlı, Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasında denge siyaseti gütmüştü. ‘Daha fazla güçleniriz’ diye ilk defa İttihat Terakkililer Ortodoks ve Katolik kiliselerini uzlaştırdılar ve Balkanlar elimizden çıktı. Papa’nın Ortodoks kilisesiyle birleşme isteği çok normaldir. Adım adım Hıristiyan birliği gerçekleştiriliyor” dedi. Patrikhanenin Türk eğitim mevzuatının ötesinde talepleri olduğunu söyleyen Prof. Akgündüz, “Laiklikle Patrikhane’nin ekümenikliği asla uzlaştırılamaz. Eğer Patrikhane’nin ekümenikliği tanınacaksa o zaman Müslümanların Halifelik talepleri de kabul edilmelidir” diye konuştu.

Vakit

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48