banner15

Paraguay-Almanya kokain hattında Türk lider yakalandı

Hamburg Emniyet Müdürlüğü ve Hamburg Savcılığınca başlatılan kokain operasyonunda Türk çete lideri tutuklandı.

Paraguay-Almanya kokain hattında Türk lider yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamburg Emniyet Müdürlüğü ve Hamburg Savcılığınca 2009 yılından beri yapılan ortak operasyon sonucunda Hamburg limanında rekor miktarda kokain ele geçirildi. Olayla ilgili olarak uyuşturucu şebekesinin Türk elebaşısı tutuklandı.

Limanda ele geçirilen ve piyasa değeri 40 milyon avro olduğu tahmin edilen 1,3 tonluk kokainle ilgili olarak, şebeke elebaşısı olduğu belirtilen Elazığ’ın Palu ilçesi doğumlu İbrahim Kaya (31) ve Hamburg doğumlu Kamber Özdemir’in (28) de aralarında bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerden 6’sının daha sonra tutuklandığı bildirildi.

Hamburg, Norderstedt, Rietberg ve Bad Salzuflen’de 2009 yılından beri yürütülen soruşturmalar sonucunda, aralarında 2 Türk, 1 Paraguaylı ve 3 Alman bulunan toplam 7 kişinin yakalandığı belirtildi.

Karton kutularda talaşların arasında bulunan kokain paketlerinin Paraguay’dan Hamburg’a gönderildiği ve Kaya’nın bu kokaini Hamburg üzerinden Hollanda ve diğer ülkelerdeki alıcılara sattığı ifade edildi.

Toplam 1244 kokain paketinin dün Hamburg limanında gümrük memurlarının kontrolü sonucunda ortaya çıkartıldığı, kartonların son derece profesyonelce hazırlanmış olduğu ve kartonlarda bulunan kokainin kilogram başına piyasa değerinin yaklaşık 30 bin avro değerinde olduğu kaydedildi.

Operasyondan sonra zanlıların evlerinde de arama yapıldığı ve Özdemir’in Hamm ilçesindeki evinde, uyuşturucu satarak kazandığı tahmin edilen 450 bin avroya el konulduğu bildirildi.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35