banner39

Paris banliyöleri yine kaynıyor!

Paris'te geçen yıl patlak veren olayların yıldönümü yaklaşırken, çatışmalar yine alevlendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Paris banliyöleri yine kaynıyor!

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinde geçen sonbahar patlak veren olayların yıldönümü yaklaşırken, yetkililer yeniden şiddet olaylarının çıkmasından endişe ediyorlar.

Ekim-Kasım 2005’te yaşanan banliyö olaylarının yıldönümüne 10 gün kalırken, başkent Paris'te polise karşı şiddet olaylarının artması üzerine dernekler ve milletvekilleri yeni bir banliyö isyanının yaşanmasından endişe duyuyor.

Son dört hafta içerisinde polise karşı üç saldırı gerçekleşti. Bazı polisler ve gençler saldırılarda yaralandı. 19 Eylül’de Corbeil-Essonnes banliyösünde sivil araçla devriye gezen polise gençler arasında çıkan çatışmada, biri ağır iki polis yaralandı, 1 Ekim’de Mureaux banliyösündeki Musiciens sitesinde yine polisle gençler arasında kavga çıkarken, en son 13 Ekim’de Epinay-sur-Seine banliyösünde gençler polise pusu kurarak saldırdı.

Pazartesi günü Başbakan Dominique de Villepin, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ve Adalet Bakanı Pascal Clément, polise saldırı düzenleyenlerin ağır ceza verilebileceğine ilişkin mesajlar verirken, bu yılın başından itibaren banliyölerde çok sayıda olay yaşandı.

BİR YIL İÇİNDE 321 BİN 644 ŞİKÂYET

Genel İstihbarat Merkezi Müdürlüğü (DCRG) ve Kamu Güvenliği Merkezi Müdürlüğü (DCSP)’ye göre, yaklaşık 480 olay saptandı. Yılın başından beri şiddet olaylarının sayısı 4200’e yükseldi. İçişleri Bakanlığı yılın ilk altı ayında 2458 polisin görevde yaralandığını belirtti. Sadece iş kazasından dolayı yaralanmaların sayısının ise 3183 olduğu kaydedildi. Görev esnasındaki yaralanmaların sayısı 2005 ve 2004 yılına göre daha fazla. 2005 yılı boyunca 4246 yaralanma yaşanırken, 2004’te bu oran 3842 yaralanma olarak tespit edilmişti.

Ayrıca suçlara ilişkin Ulusal Gözlemevi’nin yayınladığı rapora göre, bir yıl içinde hırsızlık, mal tahribi vakalarında düşüş yaşandığı ancak fiziksel şiddet olaylarında artış görüldü. Yani mala zarar azaldı, kişilere saldırı arttı. Gözlemevi bu yılın Eylül ayının verilerini Ekim 2005’le kıyaslıyor.

Buna göre genel olarak fiziki şiddette (saldırı, şiddet kullanarak hırsızlık, evlilik ve aile için şiddet) yüzde 6,2 oranında attı. 2006 yılında 321 bin 644 şikâyet polis ve jandarmaya yapıldı. Bu da 2005 yılına göre 17 bin 102 vaka daha fazla. Bununla birlikte şiddet kullanılarak 95 bin 390 hırsızlık vakası tespit edildi, yüzde 5,6 artışa denk geliyor. Toplam olarak bu yıl şiddet veya şiddet tehditleriyle meydana gelen zarar 25 bin vaka olarak ortaya çıktı.

SARKOZY’DEN SERT MESAJ

Sarkozy, "jandarma ve polis, destek ve saygı isteyen zor bir iştir" diyerek, polise karşı şiddet uygulayanların bulunarak tutuklanacağını söyledi. Pazartesi günü sivil toplum örgütleri ile Başbakan Dominique de Villepin arasında bir toplantı gerçekleşti. Banliyö derneklerinin de yer aldığı toplantıda dernekler, yaşanan olaylardan endişeli olduklarını ve hassas semtlerde tansiyonun artabileceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Girişimler Ulusal Birliği’nden Ali Aysawi, yaşanan olaylara ‘’karşılıklı provokasyon’’ diyerek, hükümetin göç ve kaçak göçmenlerin sorunları üzerine bir tartışma önermediği takdirde herkesin kaybedeceği uyarısında bulundu. Afrika Derneği, durumun bir yıl öncesine göre ‘’ne iyi ne kötü’’ olduğunu söyledi.

DERNEKLER UYARDI

Bir çocuğun polisten kaçarken saklandığı elektrik trafosunda yaşamını yitirmesinin ardından 17 Ekim 2005’te başlayan banliyö olaylarının yıldönümüne günler kaldı. Sivil toplum örgütleri yeniden ‘’banliyö patlaması’’ yaşanmasından endişe duyuyor. 21 gün süren şiddet olaylarında 9 bini aşkın araç yakılmıştı. Banliyölerden toplantılara katılan dernekler, yabancıların yoğun olarak yaşadığı Seine-Saint-Denis bölgesine çok sayıda polisin takviye edildiği eleştirisinde bulundu. Artan polisiye önlemler tepki topluyor.

Banliyö kolektifi ise geçen yıl banliyö olaylarından sonra sözü verilen 700 milyon euronun kullanımı üzerine yeniden parlamenter tartışma önerdi. Kolektiften Ben M'Barek, derneklere 100 milyon, yerel milletvekillerine ise 600 milyon aktarıldığını söyleyerek, ‘’bir yılın sonunda bu yardımdan yararlananların ulusal dernek ağları ve yerel milletvekilleri olduğu görüldü’’ dedi.

Ben M'Barek buna karşın yerel düzeydeki derneklerin pratik olarak hiçbir şey elde edemediği tepkisinde bulunurken, Başbakan Dominique de Villepin’in talep edilen parlamenter tartışma için ‘’yakında’’ cevabını vermesi bekleniyor. Kolektif ayrıca polislerin semt gençlerine saygı göstermeye zorlanması talebinde bulundu.

FRANSA'DA İSYAN

Paris'in banliyölerinde gençlerden oluşan çetelerle polis arasında son zamanlarda yaşanan üç çatışma ve bu çatışmalarda polis memurlarının ciddi şekilde yaralanması ardından Le Monde, geçen yılki isyanlardan ders alınıp alınmadığını sorguluyor.

"Yoksul banliyölerde güveni yavaş yavaş sağlayacak kapsamlı bir politika üretildi mi?" diye soruyor Le Monde ve yanıt veriyor:

"Bu mahallelerdeki polis sayısını artırmanın dışında, yanıt 'hayır' gibi görünüyor."

Paris'in bir banliyösünde cuma günü 30 kadar genç, devriye gezen bir polis arabasını taş yağmuruna tutmuş, polis çetenin kendilerine tuzak kurduğunu söylemişti.

Avusturya'dan Der Standard, bu son olayları İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin başarısızlığı olarak yorumluyor.

Gazeteye göre "Sarkozy bu mahallelerdeki yaygın yoksulluk ve işsizliği giderecek sosyal önlemleri, 'önce devlet otoritesinin yeniden kurulması gerektiğini' söyleyerek reddetti. Ancak şimdi Sarkozy'nin polis operasyonu da başarısızlığa uğramış görünüyor.

"Bu arada banliyölerdeki yoksulluk ve İslamcıların nüfuzu büyüyor. Durum ne yazık ki Fransa'nın Amerika'nın güvenlik operasyonlarını büyük bir hevesle eleştirdiği Irak'a biraz benziyor."


 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?