banner15

Paris-Berlin ittifakından 18-24 ay süre

Fransa ile Almanya, müzakerelerin gözden geçirilmesi için 18 ila 24 ay arasında bir süre önerdi.

Paris-Berlin ittifakından 18-24 ay süre

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye’nin AB üyeliği konusunu gözden geçirmek üzere tarih belirlenmesi çağrısı yaptı. Türkiye’deki seçimlerin ve AB seçimlerinin de geçmesini istediklerini söyleyen Merkel, yeni bir raporun hazırlanması ve Türkiye’deki ilerlemelerin incelenmesinin 2009 yılı ortalarını bulacağını söyledi.

 

Merkel, “Ankara Protokolü’nün imzalanması konusunda adım atılmadı. AB Komisyonu’nun önerileri olumlu. Ancak temel bir anlayış için 14-15 Aralık’taki zirveyi de bekleyeceğiz. Komisyon’un bir rapor daha oluşturmasını istiyoruz” dedi


Merkel, müzakelerde kısmi askıya almayı desteklediklerini de söyledi ve “Asıl amacımız Türkiye’nin Ankara Protokolü’nü imzalaması” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın da desteklediği takvim önerisi 18-24 ay arasında bir süreci kapsıyor. Önümüzdeki Perşembe AB dışişleri bakanları toplantısında Almanya ve Fransa’nın önerisi değerlendirilecek ve kaleme alınacak.

İTTİFAKA DESTEK VAR
Paris-Berlin ittifakının, Portekiz, Yunanistan ve Kıbrıs’tan destek bulduğuna dikkat çekiliyor.Yunanistan’a resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Romano Prodi de, Yunan televizyon kanalı Mega’ya yaptığı açıklamada, Fransız-Alman projesinin, Türkiye’nin önündeki seçim sürecinden geçmesi için zaman tanınmasını sağlayacaksa yararlı olabileceğini söyledi. Prodi, buna karşın Türkiye’den AB üyeliği için ek koşullar talep edilmesi yönündeki her türlü fikri reddettiğini belirtti.

Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, 11 Aralık’ta yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında, uzlaşma sağlanmasının zor göründüğünü ifade ederken, Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas da 11 Aralık’ta, işlerin hiç bir taraf için kolay olmayacağını ve şartlarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

REHN VE VANHANEN KARŞI
AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ise, “Kıbrıs sorununda, katı takvimlerle sonuç alınamadığını” kaydetti. Rehn, Merkel ve Chirac’tan, “Türkiye ile müzakere sürecini de sürdürecek, dengeli bir çözümden yana olmalarını istedi.

AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ise süre verilmesi önerisine karşı çıkıyor. Vanhanen, AB Komisyonu’nun geçen hafta sunduğu önerilerin üye devletler arasında uzlaşma için iyi bir temel oluşturduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosunda, Avrupa’nın geleceği konulu toplantıda konuşan Vanhanen, Türkiye konusundaki kararın AB devlet ve hükümet başkanları zirvesine kalmaması için AB Dışişleri bakanları tarafından 11 Aralık’taki Genel İşler Konseyinde sonuçlandırılması gerektiğini vurguladı.

BARROSO: GENİŞLEME HIZI SONUÇLARA BAĞLI
Aynı toplantıda konuşan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’de son 6 aydaki gelişmelerin genişleme hakkındaki bazı yanlış anlamaları düzelttiğini belirtti.

Daha önceki konuşmalarında AB’nin varsayılan şekilde değil, kendi iradesiyle genişlediğini göstermesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladığını hatırlatan Barroso, “AB Komisyonu’nun geçen hafta Türkiye hakkında hazırladığı öneriler gösteriyor ki, genişleme sürecinde hız sonuçlara ve AB’nin temel değeri olan hukukun üstünlüğüne saygıya bağlı. Genişleme bir süreç. Durdurulamaz bir taşıyıcı bant değil” yorumunu yaptı.

 

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48