Paris - İslamabad hattında rüşvet savaşı: 11 ölü!

1995 yılında Pakistan'a rüşvetle denizaltı satan Fransa rüşveti ödemeyince 11 mühendisini Pakistan'da aynı anda kaybetmiş.

Paris - İslamabad hattında rüşvet savaşı: 11 ölü!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir rüşvet skandalı şu anda Fransa'da günün konusu. 15 yıl önce başlayan, başrollerinde dönemin Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun eşi Asıf Zerdari ile dönemin Fransa Başkanı Ballard'ın bulunduğu, şu anki Fransa Devlet Başkanı Sarkozy'nin de yardımcı rolde gözüktügü ve 11 Fransız mühendisin ölümüyle sonuçlanan bir rüşvet skandalı...

Fransız komisyonun yaptığı araştırma, 2002'de 11 Fransız mühendisin ölümüyle sonuçlanan ve yıllardır "İslamcı teröristler(!)" tarafından düzenlendiği iddia edilen kanlı saldırının, aslında Pakistan ve Fransa arasındaki rüşvet pazarlığında geri adım atan Paris'ten intikam için yapıldığını da ortaya çıkardı.

Fransız Liberation Gazetesi’nin yayınladığı eski başbakanlardan Eduard Balladur’un 1995 yılında Pakistan’dan rüşvet aldığına dair belge Fransız siyasetinde bomba etkisi doğurdu. İddiaya göre Balladur, denizaltı satışı karşılığında Pakistan’dan rüşvet aldı. Ama bir süre sonra aracılara ödeme iptal edilince eski Pakistan Başkanı Butto’nun kocası Zerdari dahil kimse komisyonunu alamadı. Hemen ardından Karaçi’de düzenlenen saldırıda 11 Fransız mühendis öldürüldü.

Gazete, "Pakistanlı yetkililer'in paranın gönderilmesi için defalarca talepte bulunduğunu" kanıtlayan istihbarat belgelerine de ulaştı. İslamabad'dan gelen uyarı notlarında "Fransa'nın borcunu ödememesinin korkunç sonuçlar doğuracağı" ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

2002 yılında Karaçi’de 11 Fransız mühendisin ölümüyle ilgili soruşturma yürüten bağımsız bir komisyon, Fransızların Paris - İslamabad hattındaki yolsuzluk ve rüşvetin kurbanı olabileceğini ortaya çıkardı. Liberation Gazetesi’nde yayınlanan belge, daha önce bu konuda gündeme gelen iddiaları güçlendirdi.

Liberation’a göre, 1994’te Fransız Denizaltı Yapım Müdürlüğü DCN, Pakistan ile 3 denizaltı yapımı karşılığı 5.41 milyar Frank’lık (825 milyon euro) bir anlaşma imzaladı. DCN anlaşmanın alınmasını sağlayan Lübnanlı iki aracıya yasalara uygun, yüzde 6 oranında komisyon aktardı. Bir süre sonra Savunma Bakanlığı, aracılara verilmek üzere bu miktara yüzde 4 oranında ekleme yaptı. Fransa ilk ödemeyi 24 Ocak 1995’te aktardı. Bu paranın bir kısmı daha sonra Pakistan’ın şimdiki cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’nin hesabına yattı. Üç ay sonra ise Fransa Başbakanı Balladur’un seçim kampanyası için açtığı hesabına 10 milyon Frank (1.5 milyon euro) yattı. Balladur, eski dava arkadaşı Jacques Chirac’a karşı cumhurbaşkanı adayı olmuştu. Seçimi kazanan Chirac, 1996 yılında aracılara yapılan ödemeleri durdurdu. İddiaya göre, Pakistan gizli servisi de sert bir mesaj göndermek için Fransızları öldürdü.

SARKOZY ZAN ALTINDA

Balladur, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada iddiaları “absürd” diyerek yalanladı. Ancak rüşvet iddiası Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi de zan altında bıraktı. Çünkü Sarkozy, o dönemde rüşvetle suçlanan Eduard Balladur’un seçim kampanyasını yönetiyordu. Aynı zamanda ekonomi bakanıydı. Sarkozy’nin tüm olan bitenlerden haberi olduğu, olayın bilinmesine rağmen açığa çıkmamasında onun rolü olduğu öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39