banner15

Paris yine alevler içinde!

18 yaşındaki motorsikletli bir gencin polisten kaçarken ölmesi Paris'in arka sokaklarını bir kez daha savaş alanına çevirdi.

Paris yine alevler içinde!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'in Banyole isimli banliyösü iki gündür süren olaylarla çalkalanıyor. 2005 ve 2007'deki isyanları hatırlatan görüntüler, 18 yaşındaki bir motorsikletlinin polisten kaçarken ölmesiyle başladı.

Motorsikletine arabalarıyla arkadan çarpan polislerin, gencin ölümüne neden olduğunu savunan öfkeli gençler, bir turist otobüsüyle onlarca otomobili ateşe verdi, polisle çatıştı. Varoşlardaki gösterilerinin ikinci gecesinde bazı gençlerin gözaltına alındığına dair haberler de geliyor.

18 yaşındaki motorsikletli bir pizzacının, polisten kaçarken ölmesinin ardından, bazı görgü tanıkları, gence polis aracının çarptığını gördüklerini anlattı. Fransız polisi ise bu ifadeleri reddederek, gencin motorsikletin kontrolünü kaybederek bariyerlere çarptığını savunuyor. İçişleri Bakanlığı gencin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Göçmenlerle ilgili çalışmalar yapan kuruluşlar ise polisin suçunu itiraf etmemesi ve sorumluluğunu kabul etmemesi yüzünden olayların giderek yayılacağını ve 2007 gösterilerine döneceğini düşünüyorlar.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 13:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35