banner15

Paris'te 300 Otomobil Ateşe Verildi

Fransa'nın başkenti, Paris yakınlarında perşembe günü iki gencin polisten kaçarken elektrik trafosunda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine, polisi protesto edenlerin çıkarttığı olaylar devam ediyor. Dün gece 40 otomobil ateşe verildi. Banliyöle

Paris'te 300 Otomobil Ateşe Verildi

Paris'te geçen cuma günü iki Faslı gencin ölümüyle başlayan şiddet olayları yedinci gece de sürdü. Cumhurbaşkanı Chirac sükünet çağrısı yaparken, Başbakan Villepin hassas banliyöler için eylem planı oluşturma sözü verdi. Bu arada yaşanan şiddet olaylarında 300'ü aşkın araç ateşe verildi. Paris'te iki gencin ölümüyle başlayan şiddet olayları yedinci gece de sürdü. 9 Komünde yaşanan şiddet olaylrında yine araçlar ateşe verildi, gençler polisle çatıştı. Şiddet olaylarında polise iki gerçek kurşun sıkıldı. Saat 3.00'e doğru olaylar yatışırken, 15 kişinin soruşturulduğu belirtildi. Seine-Saint-Denis Valisi Jean-François Cordet 177 aracın ateşe verildiğini duyurdu. Aulnay-Sous-Bois banliyösünde saat 23.30 sıralarında başlayan gösterileri görüntülemek isteyen France 2 kanalı gazetecileri araçlarını terketmek zorunda kalırken, gençler aracı ateşe verdi. Olaylar sırasın iki ilkokul sınıfı da ateşe verildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, protestocu gençler, çarşambayı perşembeye bağlayan gece, dokuz ayrı mahallede yaklaşık 40 otomobili ateşe verdi.
Yüzlerce çağrı aldıklarını belirten Paris itfaiyesi Blanc-Mesnil banliyösünde bir jimnastık salonunun ateşe verildiğini bildirdi. Bir itfaiye memuru da atılan Molotof kokteyli ile tutuşarak yaralandı. İtfaiyecinin vücudunda ikinci derece yanık oluştuğu belirtilirken, iki itfaiyecinin de yaralandığı kaydedildi. Bununla birlikte çok sayıda arac mermi atışlarıyla hasar gördü. Haut-de-Se,ne bölgesinde 3 kişi soruşturmaya alındı. Molotof kokteyleri ile onlarca araç ateşe verildi. Antony banliyösünde bir polis karakoluna Molotof kokteyli atıldı. Seine-et-Marne bölgesinde 10 araç yakılırken, Val-d'Oise bölgesinde altı araç ateşe verildi. Olayların ilk olarak başladığı Clichy-sous-Bois ve Montfermeil banliyösü sınırındaki yerlerde ise daha sakin bir gece geçti.
Bobigny'de saat 18.00 sıralarında maskeli 30'a yakın genç gösteri yaparak Valilik yakınlarında bir aracı ateşe verdi. Cuma gününden beri yaşanan şiddet olaylarında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, çoğunluğu Paris banliyölerinde olmak üzere 300'ü aşkın araç ateşe verildi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 2 Kasım'da Bakanlar Konseyi'nde sükunet çağrısında bulunarak yasaların diyalog ve saygı çerçevesinde uygulanmasını istedi. Başbakan Dominique de Villepin ise Parlemento'da hükümetin şiddet olaylarına karşı tüm gücü ile harekete geçtiğini belirtti. Villepin hassas banliyöler için bir eylem planı oluşturma sözü verdi. Bakanlar Konseyi toplantısının ardından Başbakan Dominique de Villepin dün köşkünde İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin de bulunduğu bir toplantı düzenledi. Toplantıda, hassas bölgeler için uygulamaya konulacak planlar tartşıldı.
 
Villers: Paris'teki olaylar "etnik sivil savaş" 
 
Fransız aşırı sağcı parti lideri Philippe de Villers, Paris banliyölerinde son bir hafta içinde meydana gelen şiddet olaylarını ''etnik sivil savaşa'' benzetti. Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tutumuyla tanınan Fransa İçin Hareket Partisi (MPF) lideri, RTL radyo kanalına yaptığı açıklamada, ''kontrol edilemeyen göç politikalarındaki yanlışlıkların, olayların gerçek nedeni olduğunu'' iddia etti. MPF lideri, ''Sadece şehir gerillalarına karşı değil, otomobillerin ateşe verildiği ve gerçek mermilerin kullanıldığı sivil etnik bir savaş haliyle karşı karşıyayız'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48