banner15

Paris'te Öğrencilerle Polis Çatıştı

Fransa'da Cumartesi günü 1,5 milyon kişinin sokaklara döküldüğü eylemlerin ardından başkent Paris’te bulunan Sorbonne üniversitesi önünde yüzlerce öğrenci ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Paris'te Öğrencilerle Polis Çatıştı

Paris’te yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı CPE kontratını protesto yürüyüşünün ardından Sorbonne üniversitesi ve Nation meydanında çatışmalar yaşandı. Nation meydanın civarınde 5 otomobil yakılırken, beş otomobile de hasar verildi. Saat 20.00’ye doğru Nation meydanından Sorbonne üniversitesi önünde giden yüzlerce öğrenci, üniversite etrafında barikat kuran öğrenci ‘’Sorbonne bizimdir’’, ‘’Sorbonne’a özgürlük’’ sloganları atı. Ayrıca ‘’polis heryerde adalet hiç bir yerde’’ sloganı atan eylemciler, saat 22.00’den az sonra polise şişe ve çöp torbaları atmaya başladı. Yüzü maskeli bir grup öğrenci polis bariyerine saldırarak bir polis aracını yakmak istedi, ancak ateşe verilen çöp bidonu hedefine ulaştırılamadı. Güvenlik güçleri çöp bidonunu söndürmeye çalışırken, öğrencilere karşı göz yaşartıcı gazlar kullandı. Saat 23.00 sıralarında sayıca kalabalık olan güvenlik güçleri gösteriye halen devam eden yüzlerce öğrenciyi çembere aldı. Polis bu sırada zor kullanarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çatışmalar saat gece yarışından sonra 01.00’e kadar sürdü. Polisin yaptığı açıklamaya göre Cumartesi tüm gün boyunca 17’si gösteriler sırasında olmak üzere 150 kişi sorgulandı.

Genel Grev Uyarısı

Öte yandan sendikalar Cumartesi günkü gösterilerin başarısından sonra, hükümeti genel grevle tehdit etti. Sendikalar Başbakan Dominique de Villepin ve Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a çağrı yaparak CPE kontratının geri çekilmemesi durumunda bu kez greve gidecekleri uyarısında bulundu. Lise ve üniversite öğrencileri ile işçi organizasyonları hükümete yaptıkları ortak çağrıda, hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın sosyal tansiyonun yükselmesinin tek sorumluları olduğu kaydedildi.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48