banner39

Paris'te otomobiller ateşe verildi

Fransa'nın başkenti Paris'in Grigny banliyösünde bir otobüs ve 3 otomobil ateşe verildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Paris'te otomobiller ateşe verildi

Fransa’nın başkenti Paris’in Grigny banliyösünde bir otobüs ve 3 otomobil ateşe verildi. Araçların yakılması geçen yıl yaşanan olaylarının yıldönümüne birkaç gün kala yapılması dikkat çekti.

Pazar günü öğleden sonra Grigny banliyösündeki Grande-Borne semtinde 30 ila 40 kadar genç, boş bir yolcu otobüsü ve üç otomobili ateşe verdi. Ayrıca olay yerine gelen bir polis aracı taşlandı ancak olaylarda yaralanan olmadı. Polis iki kişiyi gözaltına aldı.

Polis sendikası Action Police CFTC, polislerin bir otomobil ve bir otobüsü ateşe vermek isteyen 13 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldığını belitti. Bunun ardından olay büyüdüğü ve çok sayıda gencin taşlarla polislere karşılık verdiği kaydedildi. Olay yerinde çok sayıda polis gönderildi. Adli kaynaklar, bu olayın polisin cumartesi günü Grande-Borne semtindeki bir kafede kontrol yapmasına misilleme olarak yapılmış olabileceğine dikkat çekti. Bu kontrol sırasında en az 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

27 Ekim 2005’te başlayan ve 21 gün süren banliyö olaylarının yıldönümüne sayılı günler kaldı. Son haftalarda banliyölerde yeniden polisle gençler arasında şiddet olaylarının yaşanması milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerini yeniden şiddet olaylarını yaşanabileceği konusunda endişelendirdi.

Zira son olarak 20 Ekim günü sabahın erken saatlerinde Fransa’nın Paris banliyölerinde gençler ile polisler arasında yaşanan şiddet olaylarına bir yenisi eklendi. Aulnay-sous-bois banliyösünde bir grup genç polise taş ve molotof kokteyli attı. Bu olay son bir ay içerisinde polise karşı gerçekleşen dördüncü saldırı oldu.

2005 Ekim-Kasım aylarındaki şiddet olayları sırasında hemen her gün 115 araç yakılmış, her gün 15 polis yaralanmıştı. Ancak banliyö sorunu bugün halen varlığını sürdürüyor. Sarkozy’nin soruna güvenlik çerçevesindeki politikaları, sorunu çözmekten çok giderek arttırıyor. Banliyö sakinleri ve özellikle kaçak göçmenlerin tedirginliği polisiye önlemler nedeniyle artıyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?