banner39

Parris: Türkiye krize doğru sürükleniyor

ABD eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, "Kapatma davası nedeniyle, Türkiye hızla krize sürükleniyor" dedi.

Arşiv 18.05.2008, 14:57 18.05.2008, 14:57
Parris: Türkiye krize doğru sürükleniyor


ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla, Türkiye'nin krize sürüklendiğini savundu.

Parris'in "Türk Mahkemeleri Halkın İradesine Saygı Duymalı" başlıklı makalesi Wall Street Journal gazetesinde yayımlandı.

Parris makalesinde, davanın "stratejik öneme ve sınırsız potansiyele sahip Türkiye'nin zaman kaybetmesine" neden olacağı görüşünü dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen yılki seçimlerden önce verdiği sözlerin aksine davrandığını kaydeden Parris, hükümetin ekonomik ve siyasi reformlar ile yeni anayasa hakkında taahhütlerini yerine getirmediğini yazdı.

Mahkemenin tavrının Anayasa'ya göre siyasi partilerin demokratik ve laik cumhuriyetin ilkelerini ihlal anlamında haklı görülebileceğini belirten Parris, bununla birlikte mevcut anayasanın askeri dönemden kalması nedeniyle Türkiye'de çok eleştirildiğine işaret etti.

"ABD'nin kilit müttefiklerinden ve Ortadoğu'nun en önemli demokrasilerinden biri krize sürükleniyor" ifadesini kullanan Parris, aylar sürebilecek davanın Meclis ve bürokraside işlevsizlik, siyasi çalkalanma, dış yatırımcı güveninin azalması, ekonomide yavaşlama ve AB üyelik sürecinin zayıflaması gibi sonuçlar doğuracağını öne sürdü.

Kapatma sürecinin "son derece stratejik öneme ve neredeyse sınırsız potansiyele sahip bir ülke" için kayıp bir ya da birkaç yıl demek olacağı belirtilen yazıda, bazı çevrelerin "Batılı değerlere karşıolduğu" imasıyla AK Parti'ye "İslamcı" damgası vurduğu, ancak AK Parti'nin bugün Türkiye'de liberal demokrat eğilime en yakın parti olduğu ifade edildi.

Makalede, partinin kapatılmasının tam da bu dönemde çok önem arzeden bir bölgede demokrasi için ciddi bir kötüye gidiş olacağı, ABD'nin AK Parti'nin kaderine kaygısız kalmasının uzağı görememek anlamına geleceği görüşü savunuldu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?