banner39

Parti kapatma davasına izni TBMM verecek

DTP'nin kapatılmasının ardından, parti kapatılmasını zorlaştıran çalışma ilginç hükümler yeniden gündemde..

Arşiv 16.12.2009, 08:04 16.12.2009, 08:04
Parti kapatma davasına izni TBMM verecek


Hükümet, partilere kapatma davası açma iznini TBMM'nin vermesini amaçlıyor. Ak Parti'nin biri anayasanın tamamı, ikincisi acil maddeler olmak üzere iki kez hazırlığını yaptığı Anayasa değişikliği yeniden gündeme taşınıyor. Ak Parti'nin paketine "partinin odak olması" için iki alternatif konuldu. Biri Venedik kriterlerinde olduğu gibi "terör ve şiddete karışma", diğeri ise mevcut anayasada olduğu gibi "açık ve mevcut tehlike olma" olarak belirlendi. Parti, ikinci seçeneğe daha sıcak bakıyor. "Yurt dışından yardım aldığı kesinleşen partinin kapatılması" hükmü de korunacak.

Gizli oylama yapılacak

Düzenlemeyle, savcının dava açma izni, TBMM'ye verilecek. Bu durumda, partilerin uymaları gereken kurallar aynı kalırken, dava açılması güçleşecek. Yargıtay, bir parti ile ilgili delilleri topladıktan sonra Meclis'e başvuracak. Meclis de gizli oyla dava açılıp açılmamasına karar verecek. Bunun için 367 oy gerekecek. Anayasa Mahkemesi'nde parti kapatmalar ise dörtte üç çoğunlukla 21 üyeli mahkemede 17 oyla belirlenecek.

Parti kapatmanın zorlaştırılmasına karşın, partiye verilecek cezalar tamamen ortadan kalkmayacak. Partinin tüzel kişiliğinin korunması, suça karışan partililere ceza verilmesi sağlanacak. Ayrıca, partinin tüzel kişiliğine, hazine yardımından tamamen veya kısmen men cezası, "bir dönem seçime girmemesi" gibi alternatif düzenlemeler de öngörülüyor.

Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?