banner39

Parti kapatmada Türkiye açık ara önde

15 ülkeyi kapsayan bir araştırmaya göre, Türkiye'de 24 parti kapatlırken, 11 ülkede ise hiç parti kapatılmadı.

Arşiv 24.03.2008, 11:24 24.03.2008, 11:26
Parti kapatmada Türkiye açık ara önde


TBMM Araştırma Merkezi, Avrupa'da ve Türkiye'de parti kapatılması konusunda bir rapor hazırladı.

Rapora göre, Türkiye'de 1961 yılından sonra Anayasa Mahkemesi tarafından 24 parti kapatıldı. Buna karşı 1943 yılından bu yana Almanya'da 3, İspanya'da ise bir partinin faaliyetine son verildi.

Anayasa Mahkemesi 24 partiden 13'ünü "bölücülük', 5'ini ihtara rağmen kongresini yapmamak ve aykırılıkları gidermedikleri için siyasetten men etti. Milli Nizam Partisi (MNP), Huzur Partisi (HP), Refah Partisi (RP) ve Fazilet Partisi (FP)'nin kapısına ise laikliğe aykırı eylemlerin odağı oldukları iddiasıyla kilit vuruldu.

TBMM Araştırma Merkezi'nin raporunda, 15 ülkedeki parti kapatma konusundaki yasal düzenlemeler ile uygulamalarına da yer verildi. Bu ülkelerden 11'inde siyasi parti kapatılması yaşanmadı.

 Raporda ayrıca, bazı ülkelerde, yasalarında yer almasına rağmen şimdiye kadar kapatılan bir parti olmadığı, bazı ülkelerde ise parti kapatılmasına ilişkin yasal düzenlemenin bile bulunmadığı belirtildi. Rapora göre, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'da yaygınlaşan Nazi akımının önlenmesi amacıyla 1949 yılında Nazi Partisi'nin faaliyetine son verildi. Almanya'da 1952'de SPR (Sozialistische Reichspartei Deutschlands), 1956 yılında ise KPD (Kommunistische Partei Deutschlands) kapatıldı.

İtalya'da Benito Mussolini tarafından kurulan Partito Nazionale Fascista (PNF)'ya 1943'te hükümet tarafından izin verilmedi. İtalya'da faşist partisi kurulması yasaklandı. Belçika'da ise 2004 yılında Flaman Blok Partisi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı bağlamında aykırı davrandığı gerekçesiyle 40 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Bu karar doğrultusunda parti lideri partiyi feshedip, Vlamms Belang adıyla yeni bir parti kurdu. İspanya'da faaliyetlerinde ETA terör örgütüyle bağlantısı olduğu ve ETA'nın eylemlerini kınamadığı gerekçesiyle Herri Batasuna Partisi 2003'te siyasete veda etti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?