banner39

Partiler değişim için düğmeye bastı

Hükümette revizyona gidilmesi beklenirken, muhalefet partileri de değişim için düğmeye bastı.

Arşiv 10.04.2009, 23:36 11.04.2009, 07:04
Partiler değişim için düğmeye bastı


29 Mar'ta yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde alınan sonuçlar nedeniyle siyasette değişim rüzgarı esiyor. Hükümette revizyona gidilmesi beklenirken, muhalefet partileri de değişim için düğmeye bastı.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de, Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu da, seçim sonuçları nedeniyle istifa edeceğini açıkladı. CHP'de ise kadro değişimi sesleri yükseliyor. "Değişim" konusunda konuşmayan lider ise MHP Genel Başkanı Bahçeli.

AK PARTİ

Kabine değişikliği bile yolda, açıklama Başbakan Erdoğan'dan geldi.

Doğrudan yerel seçimlere bağlamasa da, Başbakan'ın seçim sonuçlarının ardından yaptığı ilk açıklamaydı. Üstelik sadece kabinede değil, parti ve meclis yönetiminde de değişiklik gündemde.

AK Parti seçim sonuçlarını kendi içinde değerlendirecek, bu değerlendirme sonuncunda da gerekli değişiklik yapılacak. AKP'de değişim düğmesine ne zaman basılacağı belli değil ama Erdoğan'a AK Parti milletvekilerinden destek var.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Şahin, "Kan değişimi önemli, hareketlilik getirir, heyecan getirir"derken, Vahit Erdem, "Zamanı mı geç bile kalındı. Batı ülkelerinde kabine ülkelerinde ortalama 4-5 yıldır yapılmalı. Yüzler eskiyor, yıpranıyor" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür ise kan değişimin gerekli olduğunu ve bunun partiye bağlılık yaratacağını söyledi.

Değişimi sadece iktidar partisi konuşmuyor.

Ana muhalefetin gündeminde de değişim, hatta yeniden yapılanma var.

Cumhuriyet Halk Partisi

CHP'de Genel Başkan Deniz Baykal'ın dile getirdiği değişime, partinin İstanbul'da oylarını artıran Kemal Kılıçdaroğlu da destek veriyor. Üstelik "hem örgütte, hem de genel merkezde değişim şart" diyerek.

Milletvekilleri de değişime sıcak.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, "Değişim önemli, ama yakın zamanda tüzük değiştirdik. Zaten büyük bir değişiklik var" derken, Yalova Milletvekili Muharrem İnce "Çok büyük değişikliğe gerek yok ama değişim karşısında duran yok olur" dedi.

Ama tıpkı AKP gibi, CHP'de de değişim için kesin bir tarih yok. Değerlendirmeler sürüyor.

Demokratik Sol Parti

Değişim için harekete geçen parti ise DSP.

O da kendiliğinden olmadı, hem seçim sonuçları hem de beş milletvekilinin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevkedilmesiyle başlayan tartışma, değişimi getirdi. Genel Başkan Zeki Sezer istifa edeceğini açıkladı. DSP olağanüstü kurultaya gidiyor.

Milliyetçi Hareket Partisi

"Değişim" konusunda şimdilik konuşmayan lider ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli.

Ama MHP de seçim sonuçlarını kendi içinde değerlendiriyor. Değerlendirme sürerken, eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, MHP tüzüğüne göre, Bahçeli'nin bu yıl yapılacak kurultayda genel başkan adayı olamayacağını iddia etti.

Ve bu da MHP'ye ilişkin değişim tartışmasını başlattı.

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?