banner39

Patani`de işkence 'sistemli ve devamlı'

Amnesty, Tayland askerlerinin Patani müslümanlarına sistemli olarak işkence yaptığını belgeledi.

Arşiv 13.01.2009, 11:50 13.01.2009, 14:50
Patani`de işkence 'sistemli ve devamlı'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Amnesty`nin hazırladığı rapora göre, Tayland askerleri, dayaktan elektrik şokuna kadar uzanan bir dizi işkenceyi gözaltındaki müslümanlar üzerinde uyguluyor.

Amnesty, şimdiye kadar dört müslümanın işkence nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. İşkence vakalarının neredeyse tamamı Patani müslümanlarının yaşadığı bölgede meydana geldi.

İnsan hakları örgütü "İşkence tamamen yasadışıdır ve Tayland ordusunun yöntemleri müslüman halkı yabancılaştırmaktadır" yorumunu yaptı. Amnesty, Tayland ordusunun Patani halkına karşı "sistemli ve devamlı" bir işkence gerçekleştirdiğini kaydetti.

Tayland tarafından işgal edilen Patani`deki müslümanların direnişine katılan onlarca müslümandan biri olan ve işkenceye maruz kalanlardan biri boynuna kadar toprağa gömüldüğünü, bir diğeri ise kafasının kanalizasyona sokulduğunu anlattı.

Amnesty Örgütü bölgede 20`ye yakın resmi olmayan gözaltı merkezi bulunduğunu ve işkence olaylarının, askeri yönetimin de desteği ve işbirliği ile, bu merkezlerde yaşandığını duyurdu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?