banner15

Patent başvuruları 14 yılda 10 kat arttı

Türkiye'de fikri mülkiyet haklarına sahip çıkma bilinci gelişiyor.

Patent başvuruları 14 yılda 10 kat arttı

 

 
Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni  

Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi ve İTO Meclis Üyesi Orhan Eriman, Türkiye’de son on yıl içinde fikri mülkiyet haklarında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Eriman’ın açıkladığı rakamlara göre, Türkiye genelinde patent almak ve faydalı model için başvuru sayısı 1996 yılında toplam 1091 iken, 2009 yılında 10.123’e çıktı. Bununla birlikte ülkemizdeki patent başvuru sayısı ABD ve Çin ile karşılaştırıldığında çok düşük seviyelerde bulunuyor. ABD’de patent başvuru sayısı 400.000’i bulurken, Çin’de 250.000’i aşıyor. Ülkemizde patent başvuruları en çok günlük tüketim ürünleri için yapılıyor. Bunu kimya ve metalurji ile sanayi teknikleri ve taşımacılık izliyor. Destek Patent’in 2009 yılı değerlendirmesi, Türkiye’de patent sahipliğinin son ondört yıl içinde giderek daha fazla önem kazandığını ortaya koyuyor. Rakamlar 1996 – 2009 döneminde patent ve faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım başvurularında büyük bir artış yaşandığını ortaya koyuyor.

PATENT SAYISI BAKIMINDAN AB’YE YAKLAŞAMADIK


Türkiye genelinde 1996 yılında toplam 1091 patent ve faydalı model başvurusu gerçekleşti. Geçen yıl ise bu sayı 10.123’e yükseldi. 2009 yılında en çok patent ve faydalı model başvurusu yapılan illerde ilk üç sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir aldı. Son on yılda yaşanan büyük artışlara karşın Türkiye’de halen patent sahipliği konusunda yeterli düzeye ulaşılmış değil. Türkiye’de patent ve faydalı model başvurusu 10 bin 123 iken bu sayı ABD’de 400.bin i, Çin’de ise 250.bin’i geçti.

Özellikle Güney Kore ve Çin’de patent başvurularında şaşırtıcı büyüklükte bir patlama yaşandığı gözleniyor. Rakamlar, taklitçiliği ile tanınan Çin’in yenilik üretmede de ön sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor.

FİRMALAR EMEKLERİ KORUMAK İSTİYORLAR


“Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi ve İTO Meclis Üyesi Orhan Eriman, bu konuda ülkemizdeki bilincin giderek güçlenmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, firmalar artık ürettikleri ürünlerinin hemen patentlerini alıyorlar, açıklamasını yaptı. Eriman şunları söyledi:

“1983 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında marka, patent, tasarım gibi sınai mülkiyet hizmetleri veren bir kuruluş olarak, ülkemizin bu alandaki gelişimini de izliyoruz. Özellikle 1996 yılından günümüze kadar olan ilerleme, firmaların bu alanda eskisine oranla daha bilinçli davrandıklarını gösteriyor. Artık firmalar, üretimlerini koruma altına almanın önemini kavramış durumdalar. Türkiye’nin küresel rekabet gücünün artması açısından bu son derece önemli ve olumlu bir gelişme. Bununla birlikte, durumumuzu gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda henüz önümüzde kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu da görüyoruz. Biz bu alanda bugüne kadar edindiğimiz deneyim ve birikimimizle kuruluşlara destek olmayı sürdüreceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 14:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48