banner39

Patlayıcılar 300 öğrenci için denizaltıya yerleştirilmiş

Rahmi Koç Müzesi'ndeki denizaltıda bulunan patlayıcıların 300 öğreciye yönelik eylem amacıyla yerleştirilmiş.

Arşiv 15.04.2010, 05:49 15.04.2010, 07:43
Patlayıcılar 300 öğrenci için denizaltıya yerleştirilmiş

 
Azınlıklara ve öğrencilere yönelik "Kafes Eylem Planı" iddianamesine ilişkin ek klasörler avukatlara dağıtıldı. Davanın 6 ek klasöründe yüzlerce belge ve doküman bulunuyor.

Ek klasörlerde örgütün bomba koyduğu Rahmi Koç Müzesi'ndeki denizaltının içine ait fotoğraflara da yer veriliyor. Müzeyi gezmek için gelen 300 öğrenciye yönelik planlanan eylemde patlayıcıların, denizaltının en hassas yeri olan iskandil cihazı (derinlik ölçme) adı verilen bölgeye konulduğu görülüyor. İddianamede, emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve İzmir Foça Çıkarma Gemileri Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar'la birlikte 3'ü tutuklu 33 sanık yer alıyor.

Patlayıcılar denizaltıdaki iskandil cihazının içine konulmuş

Cuntanın en kanlı eylemlerinden biri Rahmi Koç Müzesi'nde patlatılması planlanan bombaydı. Öğrencilerin en yoğun olarak geldiği saatte gerçekleşcek patlama ile kaos oluşturulması planlanıyordu. İddianame eklerinde denizaltının içinden fotoğraflara yer verildi. Buna göre patlayıcılar, denizaltının iskandil cihazı (derinlik ölçme cihazı) adı verilen bölgeye konulmuş. Bu fotoğraflar, bomba konulacak yerin bilinçli bir şekilde seçildiğini gösteriyor.

Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenen Uluçali Reis denizaltısında müze çalışanı emekli Deniz Astsubay Hasan Oğuz İşyenel tarafından 14 Kasım 2008'de Amerikan menşeli patlayıcı ve TNT kalıbı bulunmuştu. Bombanın fark edilmesinin ardından Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü'ye haber verilmiş, Öğütçü aynı gün bir SAS timini görevlendirmişti. Tim bombayı Beykoz SAS Grup Komutanlığı'na götürmüştü. Bomba 17 Kasım 2008'de Kıdemli Üsteğmen Erhan Atasoy tarafından eğitim sahasında imha edildi.

İddianamede, sanık Levent Bektaş'ta bulunan "Notlar.txt" adlı dosyada "C.H. ile görüşme" başlığıyla tutulan notlarda Koç Müzesi'ne ilişkin şu bilgiler yer alıyordu: "Koç Müzesi'yle ilgili malzemeler yerine konulmak üzere operatöre ulaştırıldı. Müzenin ziyaretçilerini artıralım. Okullarda tanıtım, reklam ve organizasyon faaliyetleri yapılarak ziyaretçi yoğunluğunun en fazla olduğu zamanın belirlenmesi C. Bey söyleyecek. Öğrenciler projenin en önemli parçası. Operasyonun tarihini teyit edelim. C.G.'ye sadece E.U. üzerinden ulaşılacak. Başka kanal kullanmıyoruz. Aynı zamanda bilişim projelerinde de ortak çalışacaklar." Yine Kafes Planı'yla birlikte yakalanan yedi sayfalık bir notta "Koç Müzesi'nde ziyaretçi patlaması olmalı. Sıkıntı çıkmasın. Bşk. takip ediyor." deniliyor.

'Diyarbakır'ın ardından müzeyi hedef aldılar'

Müze katliamıyla ilgili Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e gönderilenihbar mektubunda çarpıcı iddialar yer alıyor. Mektupta, denizaltına yerleştirilen bombaların öğrencilerin yoğun olduğu bir ziyaret saatinde patlatılmak istendiği ancak müze görevlileri tarafından fark edilmesiyle planın bozulduğu belirtiliyor. Denizaltıda bulunan TNT kalıplarının müzeden alınıp, SAS eğitim alanında hiçbir adli işlem yapılmadan imha edildiği dile getiriliyor. Ali Aşkın imzalı ihbar mektubu özetle şöyle: Hain ellerin ülkemizi karıştırmak istediği, son zamanlarda açığa çıkan bazı olaylarla daha iyi anlaşılmaktadır. 2008 yılının Ocak ayında Diyarbakır'da bir dershane önünde bomba patlatılmış ve birçok masum insan katledilmişti. Aynı şekilde İzmir'de benzer bir eylem ile polis ve askerlerin servis güzergâhında acı olayları hep beraber yaşamıştık.

Hain eller Diyarbakır ve İzmir'de gerçekleştirmek istedikleri amaçlarına ulaşmak için bu sefer Koç Müzesi'ni seçtiler. Öğrencilerin yoğun olduğu bir ziyaret saatinde Koç Müzesi'nde bombalı bir eylem planlanmış ve harekete geçmişlerdi ki, bombanın müze çalışanı tarafından fark edilmesiyle bu planları bozuldu. 16 Kasım Pazar günü Koç Müzesi'ndeki denizaltıda patlamaya hazır TNT kalıplarının fark edilmesi üzerine hemen müdahale ediliyor. Büyük bir faciadan dönülüyor. Ancak bundan sonra bu faciaya sebep olacak hainlerin bulunmasına yardım edecek delillerin karartılması için olağanüstü bir gayret gösteriliyor.

Koramiral A. Feyyaz Ögütçü'nün emriyle Kd. Alb. M. Orhan Yücel, Bnb. Bülent Başarkanoğlu nezaretinde 4 kişilik bir ekiple poşet içindeki bomba düzeneğini Koç Müzesi'nden aldırtmıştır. SAS eğitim alanında, hiçbir adli işlem yapılmadan, düzenek imha edilmiştir. Kd. Alb. M. Orhan Yücel'in "Yakında darbe olabilir, çok büyük olaylar yaşanacak." şeklinde bütün birliğe yaptığı konuşma hâlâ hafızamda yankılanmaktadır.

HAZIRLIK SAFHASI

Gayrimüslim nüfusun isim ve adresleri belirlenecek.

Gayrimüslimlere ait gazete, dergi vb. abone listeleri elde edilecek.

Gayrimüslimlere ait eğitim kurumlarının öğrenci, veli ve çalışanların listeleri tespit edilecek.

Gayrimüslimlere ait vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek.

Gayrimüslimlerin dini bayram/önemli günleri ve nerelerde ayin/tören düzenledikleri tespit edilecek.

KORKU OLUŞTURMA SAFHASI

Tespit edilen Agos Gazetesi abonelerinin listeleri paylaşım siteleri ve irticai web siteleri başta olmak üzere internet ortamında yayınlanacak.

Agos Gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek.

Adalar bölgesindeki yoğun güzergâhlardaki duvarlara tehdit içerikli sloganlar yazılacak.

Abone listeleri çoğaltılarak, Adalar'da yaşayan vatandaşların görebilecekleri bölgelere bırakılacak.

Medya ve internet siteleri kullanılacak.

KAMUOYU OLUŞTURMA SAFHASI

Abone listelerinin ulusal basında yayınlanması ve haber yapılması sağlanacak.

Konu hakkında köşe yazıları yazdırılacak.

Tanışma programlarında konuya yer verilecek ve AKP hükümetinin vurdumduymazlığı ele alınacak.

6-7 Eylül olayları. Varlık Vergisi haberleri gibi konulara medyada tekrar tekrar yer verilecek.

AKP karşıtı web sitelerinin faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

Kaynağı AKP ve yandaş gruplara aitmiş izlenimi verilen web siteleri kurularak, söz konusu sitelerin gerekli tanıtımları yapılacak ve dini içerikli yayınlar arasına Agos Gazetesi başta olmak üzere azınlıklara ait medya unsurlarını hedef gösteren mesajlar serpiştirilecek.

İcra edilen eylemlerin suçlusu olarak AKP ve irticai gruplar gösterilerek, kaynağı hakkında "kara propaganda" icra edilecek.

EYLEM SAFHASI

Adalar bölgesindeki çeşitli mahallelerde bomba patlatılacak.

Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek.

Agos gazetesi civarı gibi belirlenen yerlere ses bombaları konulacak.

Birçok yere şüpheli paket bırakılıp, ihbar edilerek güvenlik güçleri meşgul edilecek.

Adalar'da vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek.

Gayrimüslimlere ait mezarlıklara yönelik olarak sansasyonel eylemler icra edilecek.

Tanınmış gayrimüslim işadamı ve sanatçılardan belirlenen bir ya da birkaçı kaçırılacak.

Gayrimüslim nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde sık aralıklarla araç, ev ve işyeri kundaklanacak.

İstanbul ve İzmir gibi gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı illerde de benzeri eylemler yapılacak.

İcra edilen sabotaj, adam kaçırma, suikast eylemleri özel plan hücre lideriyle kurulacak koordineyi müteakip, belirlenecek irticai örgütler adına üstlenilecektir.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?