Patrik Bartholomeos'a fahri doktora

Fener Rum Patriği Bartholomeos'a Bulgaristan'da "fahri doktor" unvanı verdi.

Patrik Bartholomeos'a fahri doktora


Bulgaristan'da Burgaz Açık Öğretim Üniversitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos'a "fahri doktor" unvanı verdi.

Bulgar Ortodoks Kilisesi Yüksek Senodu ve Burgaz Açık Öğretim Üniversitesinin davetlisi olan Bartholomeos, Burgaz Havalimanında Başbakan Boyko Borisov ve yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov tarafından karşılandı.

Resmi ziyaret programı kapsamında önce Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nekolov ile bir araya gelen Bartholomoeos, daha sonra Burgaz Açık Öğretim Üniversitesine geçerek, mezun olan öğrencilerin diploma törenine katıldı.

Kendisine üniversite rektörlüğü tarafından takdim edilen "fahri doktor" unvanı için teşekkür eden Bartholomeos, törende yaptığı konuşmada, "Bulgaristan'ın Balkanlar ve dünyada istikrar faktörü olması için dua ediyoruz" dedi.

Bulgaristan'a daima mutlulukla geldiğini, 2007 yılında ülkenin Avrupa Birliğine üye olmasını büyük bir sevinçle karşıladığını belirten Bartholomeos, insanların aç gözlü olmamaları, sahip oldukları her türlü nimete sevinmeleri gerektiğini söyledi.

Bartholomeos "Sabır, sevgi ve tüm insanlara karşı hoşgörü oldu ğu zaman herkes iç huzuruna kavuşabilir. Tanrı yüce bir gerçektir. Dünyadaki tüm tek tanrılı dinler bunu kabul eder. Musevilik, Hristiyanlık ve İslamiyet 'Allah birdir' diyor" diye konuştu.

Üniversite öğrencileri ile de sohbet eden Bartholomeos daha sonra kentteki bazı dini ve tarihi mekanları gezerek incelemelerde bulundu. 

Kaynak: AA


 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 21:24
banner53
YORUM EKLE

banner39