banner39

Patronların yeni gözdesi jet ve helikopter

Büyükşehirlerde artan trafik çilesi işadamlarını jet ve helikoptere yöneltti. Bu durum, BDDK verilerine yansıdı.

Arşiv 08.06.2010, 11:05 08.06.2010, 13:47
Patronların yeni gözdesi jet ve helikopter


Büyükşehirlerde artan trafik çilesinin yanı sıra büyüme ve ihracatla birlikte artan iş hacmi, işadamlarını jet ve helikoptere yöneltiyor. Bu durum, BDDK verilerine de yansıdı. Üst kurul, son dört yılda 186 finansal kiralama sözleşmesi tescil etti. Bunların 184'ü hava aracı, diğer iki adedi ise tekstil ve gıda sektöründe kullanılan makineler oldu. Hava taşıtları için 8,2 milyar doların üzerinde finansal kiralama gerçekleştirildi. 

Türkiye ekonomisinin büyümesi ile birlikte hava taşıtlarına olan ilgi arttı. İş dünyanın önde gelen temsilcileri lüks araç yerine jet ve helikopteri tercih ederken vatandaşın gözdesi uçak oldu. Yeni pazarlar bulmak isteyen patronlar ayağını yerden kesmek için sıraya girdi. Vatandaşın ilgisi sebebiyle hava yolcu taşımacılığının sayısı da arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre en çok finansal kiralama hava taşıtlarında gerçekleşti. 1 Ocak 2006 ile 15 Nisan 2010 tarihleri arasında BDDK 186 sınır ötesi finansal kiralama sözleşmesi tescil etti. Bunların 184'ü hava aracı, diğer iki adedi ise tekstil ve gıda sektöründe kullanılan makineler oldu. Aynı dönemde hava taşıtları için 8,2 milyar doların üzerinde finansal kiralama gerçekleştirildi.

"Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin BDDK'ya Devri Sonrası Gelişmeler" başlıklı Çalışma Raporu'na göre Üst Kurul tarafından yapılan finansal kiralama işlemlerinde sözleşmeye konu malların büyük kısmı hava taşıtlarından oluşuyor. Havayolu şirketleri tarafından çok yüksek fiyatları olan hava araçlarının satın alınması yerine finansal kiralama yoluyla kiralanması yolu tercih ediliyor. Dünya uygulamasında yolcu ve kargo taşımacılığında kullanılan hava araçlarının finansmanında finansal kiralama oldukça önemli yere sahip. Hava araçları 2 yıldan az olmamak üzere 4 yıldan kısa süreli olarak kiralanabiliyor.

Kaynak / Zaman

 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?