Paul Wolfowitz'e darbe

Dünya Bankası hissedarları yolsuzlukla mücadele planında frene bastı.

Paul Wolfowitz'e darbe

Dünya Bankası toplantısında üye ülkeler yoksul ülkelerdeki yolsuzlukla mücadele için çizilen tartışmalı stratejiyi onayladı ama son sözü Wolfowitz'e değil üyelerin denetimine bıraktı. 
 
Dünya Bankasının Singapur'da devam eden toplantısında kurumun Amerikalı başkanı Paul Wolfowitz yoksul ülkelerdeki yolsuzla mücadele amacıyla yardıma getirilecek koşullar konusundaki sert planını sonuna kadar savundu ama özellikle de Avrupalı ülkelerin direnişiyle karşılaştı.

Sonunda perde arkasında yürütülen hararetli pazarlıklar ardından Wolfowitz'in sunduğu strateji belgesi bazı değişikliklerle kabul edildi, ama Wolfowitz'e uygulamada tam yetki verilmedi.

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi bu durumu "Wolfowitz'e darbe" olarak yorumladı.

Alınan karar uyarınca yardım ve kredi konusundaki kararlar uygulanmadan önce, üyelerin temsil edildiği Guvernörler Kurulu'nun denetimi ve onayından geçecek.

Üyeler ayrıca Wolfowitz'i yakın takibe alarak, gelecek Nisan ayında konuyla ilgili bir ilerleme raporu hazırlamasını da talep ettiler.

Anlaşmazlık noktası

Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz ile kuruma üye ülkeler arasında aylardır yolsuzlukla mücadelede izlenecek yöntem konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle bir gerginlik yaşanıyor.

Bir çok üye ülke yoksul ülkelere yardım vermek için sıkı önkoşullar öne sürülmesi yönündeki Wolfowitz planını, aşırı buluyor ve bunu bankanın, adını koymadan bir yargı organı misyonu üstlenmesi olarak tanımlıyor.

Bu doğrultuda geçen hafta konuşan İngiltere'nin dış yardımdan sorumlu bakanı Hilary Benn, banka politikasını değiştirmezse gelecek yıl için vaadettikleri katkıyı askıya alacaklarını bildirmişti.

İngiltere memnun

İngiliz Bakan Benn Dünya Bankası toplantısında alınan karar ardından bu sonucun kendilerini tatmin ettiğini söyledi.

Ama Benn, şimdi önemli olanın yoksulluğu ortadan kaldırmaya yönelik yardımların akışını sağlamak olduğunu, bankanın yardım yapılacak ülkelere çözüm dikte edemiyeceğini kaydetti.

Wolfowitz Dünya Bankasının yıllık toplantısında konuyla ilgili konuşmasında yolsuzlukla mücadelede benimsediği çizgiyi hararetle savunmaya devam etti.

Dünya Bankası Başkanı "Bu çok önemli. Verdiğiniz paranın zengin ve güçlü kesimin cebini doldurmaya değil, kesinlikle okullara, çocuk kitaplarına, ilaca, istihdam alanları yaratılmasına gitmesini sağlamak gerekiyor" diye konuştu.

Banka bu sert önkoşullar yüzünden son yıllarda Kenya, Bangladeş, Hindistan, Kamerun başta olmak üzere bir çok ülkeye verilecek kredileri askıya almıştı.

Uluslararası yardım kuruluşları da Dünya Bankası'nın sert koşullarını eleştiriyordu.

Alınan karardan sonra, İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın danışmanı Max Lawson, Reuters ajansına yaptığı açıklamada memnun olduklarını söyledi ama uygulamaya dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi.

Lawson, "Yolsuzluk siyasileştirilemeyecek kadar önemli bir konudur" diyerek, yolsuzlukla mücadelenin, yoksul insanların ihtiyaçlarına öncelik verilerek de yapılabileceğini kaydetti.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39