banner39

Pax Europa İslam'a karşı eyleme hazırlanıyor

Pax Europa'nın İslam'a karşı 3 Ekim'de eylem planladığı bildirildi.

Arşiv 29.09.2009, 14:48 07.10.2009, 14:04
Pax Europa İslam'a karşı eyleme hazırlanıyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya'da Doğu Almanya ile birleşme (Tag der Einheit) günü de olan 3 Ekimde geleneksel olarak her yıl camiler açık kapı günleri düzenliyor. Açık cami uygulamasının yaılacağı 3 Ekim tarihinde İslam düşmanı olarak bilinen Pax Europa, Berlin'de bir miting yapmayı planlıyor.

Değişik sivil toplum örgütleri, sendika temsilcileri, kilise ve parti temsilcilerinden oluşan bir birlik, Pax Europa'nın Berlin Kaiser-Wilhelm Kilisesi önünde yapmak istediği tahrik edici mitinge karşı bir gösteri yapma çağrısı yaptı.

Islamische Zeitung'un verdiği habere göre, karşı gösteri ile 'Herkes için açık bir Avrupa' sloganı altında, Pax Europa'nın İslam karşıtı ırkçılığı, toplum içinde korku ve peşin hüküm yayma çabası protesto edilecek.

Birliğin karşı gösteri çağrısı yaptığı bildiride, Pax Europa'nın Avrupa'da İslam'ın yayılmasıyla 'Hristiyan-Yahudi Batı'nın yok olacağı korkuları yaydığı ve Müslümanları da ırkçı olarak nitelediği belirtildi. Ayrıca Pax'ın Müslümanların dışlandığı bir Hristiyan-Yahudi toplumu oluşturmak için İslam düşmanlığı yaptığı da ifade edildi. Birlik, bildirisinde kendilerinin ise milliyeti, kültürü ve dini ne olursa olsun herkese açık ve insanların eşit olarak yaşadıkları bir Avrupa istediklerini vurguladı.

Bildiride ayrıca Pax Europa türü ırkçı eylemlerin toplum içinde kin ve nefreti artırdığı uyarısı yapılarak, son örnek Dresden'de Mısırlı Müslüman kadın Merve Şirbini'nin öldürülmesi hatırlatıldı.

Birliğin tertiplediği karşı miting 3 Ekim'de saat 13:00'de Berlin Hardenbergplatz'da yapılacak. Saat 12:00'de ise Kaiser-Wilhelm kilisesinde değişik din temsilcilerinin katılacağı 'herkese eşit ve açık bir Avrupa' için barış ayini ve duası yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?