Peçeli Bayan'dan Noel konuşması

Her yıl farklı kişilikleri ekrana çıkaran İngiliz Channel 4, bu yıl alternatif Noel mesajını, peçe takan Zimbabweli bayanın okuyacağını açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Peçeli Bayan'dan Noel konuşması

İngiltere’de Ayşe Azmi adlı yardımcı öğretmenin sınıfta yüzünü açmayı reddetmesiyle başlayan peçe tartışmasından sonra şimdi de "alternatif" Noel mesajını peçeli bir Müslüman kadının okuyacak olması ülkede büyük tepki yarattı.

Her yıl farklı, marjinal kişilikleri ekrana çıkaran İngiliz Channel 4 televizyonu bu yıl alternatif Noel mesajını, part-time öğretmenlik yapan ve peçe takan Khadija (Hatice) adlı Zimbabweli kadının okuyacağını açıkladı. Khadija’nın soyadı açıklanmadı. Önceki yıllarda, ölen eşcinsel ikon Quentin Crisp, Borat’ın yaratıcısı Sacha Baron Cohen ve öldürülen öğrenci Stephen Lawrence’in ailesinin yaptığı konuşmayı, bu yıl peçeli bir kadının yapacak olması İngiltere’deki Hıristiyan gruplarca saygısızlık olarak değerlendirildi. Channel 4’ten bir yetkili "Bu yıl dini ve ırksal sorunlar gündemde olduğu için Müslüman konuşmacının uygun olacağını düşündük" dedi. 10 yıldır çarşaf giyip, peçe takan İngiliz vatandaşı Khadija konuşmasında, inançlar arasındaki uçurumdan söz edecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?