banner15

Pentagon Gazetecilere Para Dağıttı

Pentagon, çeşitli ülkelerin basınında Amerikan yanlısı mesajlar çıkması için 400 milyon dolar ayırdı. Türkiye'de kaç gazeteci bundan nemalandı acaba? Pentagon, ABD ordusu tarafından yazılan haberleri bağımsız Iraklı gazetecilerin imzalarıyla basmaları

Pentagon Gazetecilere Para Dağıttı

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un, dünya çapındaki basın-yayın organlarını etkilemek için 400 milyon dolarlık bir operasyon başlattığı bildirildi. Amerikan USA Today Gazetesi, operasyonun ayrıntılarını, Pentagon'ca yürütülen operasyonun başkan yardımcısı Mike Furlong'a dayanarak aktardı. Amerikan Savunma Bakanlığı'nın Irak gazetelerine tek taraflı haberler hazırlayıp parayla yayınlattığı da geçen ay basına yansımıştı. Son operasyonla ilgili ayrıntıları, bugünkü sayısının manşetinden duyuran USA Today gazetesi, Pentagon’un, Amerika yanlısı haberlerin, kaynağını belirtmeden yabancı basın-yayın organlarında yayınlanması için bir psikolojik savaş operasyonu düzenlediğini kaydetti. ''Müşterek Psikolojik Operasyonlar Destek Unsuru'' adlı küresel programın ayrıntıları, ilk kez programın başkan yardımcısı Mike Furlong tarafından USA Today gazetesine aktarıldı. Bu kampanya ile yabancı medya organlarına yanlış haberler vermeyi planlamadıklarını bildiren Furlong, ancak ordunun Amerika yanlısı mesajların dağıtımındaki rolünü her zaman açıklamayacağını kaydetti. Furlong, ''Elimizdeki ürün, 'Bu bir Amerikan malıdır' etiketini taşımayabilir; ama eğer gazetecilerden buna ilişkin sorular gelirse dürüst cevap vereceğiz” dedi. Belirli 'ürün'' örnekleri vermeyi reddeden Furlong, ancak bunların gazete makaleleri, reklamlar ve halka yönelik duyuruları içereceğini bildirdi.

USA Today gazetesi, Pentagon’un böylece ''terörist ideolojiyle mücadele etmeyi'' ve ''yabancı okuyucuları ve dinleyicileri Amerikan politikalarını desteklemeleri için etkilemeyi'' amaçladığını kaydetti. Habere göre, program, Amerika’ya müttefik ülkeler ve Amerika’nın savaşta olmadığı ülkeler de dahil, dünya çapında uygulamaya konulacak. Ordu bu şekilde El Kaide örgütüne karşı enformasyon savaşını gazeteler, web siteleri, radyolar, televizyonlar, tişörtler ve arabalara yapıştırılan etiketler yoluyla yürütecek. Bu kampanyaya katılan üç şirketten birinin, Irak gazetelerine Amerika yanlısı haber yayınlamaları için para ödeyen ve bu yüzden Pentagon tarafından soruşturulan Lincoln Group olduğu da bildirildi. USA Today gazetesi, Amerikan hükümetinin diğer ülkelerde propaganda kampanyası yürütmesinin yasal, bunu ülke içinde yapmasının ise yasadışı olduğunu vurguladı.

ABD'den şimdi de 'rüşvetli imaj'
 
Los Angeles Times gazetesinde 1 aralıkta yayımlanan bir haberde de, ABD ordusunun imaj düzeltmek amacıyla askerler tarafından yazılan haberleri basmaları için Irak gazetelerine rüşvet verdiği yazmıştı.  Gazeteye göre ABD ordusu, Irak gazetelerine para ödeyip ordu lehine haberlerin basılmasını sağlıyor. Habere göre rüşveti organize etmek için ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Washington merkezli bir aracı firmayla anlaştı. Haberde 'Lincoln Group' isimli firmanın, ABD'li askerlerin yazdığı metinlerin çevirisini yapıp Irak gazetelerinde yayımlanacak hale getirmekle sorumlu olduğu belirtildi. Haberlerin ABD ordusu tarafından yazıldığının anlaşılmamasının da operasyonun önemli bir parçası olduğunu öne süren gazeteye göre sistem şöyle işliyor:

 • Haberlere genelde, Lincoln ile çalışan Iraklılar bağımsız gazeteci gibi imza atıyor
 • Haberlerin başlıkları özenle seçiliyor
 • Ordu 'Iraklılar teröre karşı yaşamda ısrar ediyor' gibi başlıkları tercih ediyor
 • Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
  YORUM EKLE

  banner39

  banner50

  banner47

  banner48