banner39

Pentagon: Irak'ta saldırılar arttı

Pentagon'un Amerikan Kongresi için hazırladığı son raporda, Irak'ta saldırılar önceki üç aya oranla yüzde 22 arttı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pentagon: Irak'ta saldırılar arttı

Amerika’nın Irak'ta işgali üzerinden yıllar geçerken, şiddet olayları tümü hızıyla sürüyor. Faili meçhul cinayetler, toplu cesetler, işkence gündelik olaylar haline gelirken, Pentagon, şiddet olaylarının en üst düzeye çıktığını açıkladı.

ABD’nin eski kongre üyelerinden Lee Hamilton ve eski dışişleri bakanlarından James Baker’ın başkanlığında hazırlanan raporla birlikte Washington’un Irak’ta çıkmazdan çıkmak için arayışları sürerken, ABD Savunma Bakanlığı hazırladığı son raporda, ülkedeki şiddet olaylarının 2004 yılı Haziran ayından bu yana en üst düzeye çıktığını açıkladı.

SALDIRI SAYISI 959’A YÜKSELDİ

Pentagon’un Amerikan Kongresi için hazırladığı son raporda, Amerika başta olmak üzere yabancı askerler, Irak güçleri ve polisiyle, sivillere yönelik saldırılar 12 Ağustos-10 Kasım tarihleri arasında, önceki üç aya oranla yüzde 22 arttı. Rapora göre üç aylık dönemde haftada düzenlenen saldırı sayısı 784'ten 959'a çıktı.

49 sayfalık raporda, Irak'ta sivillerin ölümlerininse doğrudan ölüm timlerinin faaliyetlerindeki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

HÜKÜMET ÇATIŞMALARI ÖNLEMEDE BAŞARISIZ

Şii ölüm timlerinin, Irak polisi içinde bazı kesimlerce desteklendiği vurgulanan raporda, Irak hükümetinin mezhep çatışmalarını önlemedeki başarısızlığının Iraklıların geleceğe umutla bakmalarını önlediği ve güvenlerini yitirmelerine yol açtığı ifade edildi.

Aralık ayı başından beri ölen ABD askeri sayısı 63’e yükselirken, işgalin başladığı Mart 2003’ten bu yana AFP hesaplarına göre 2946 askeri öldü.

GATES’TEN BAŞARISIZLIK UYARISI

ABD’nin yeni savunma bakanı Robert Gates, ülkesinin Irak'taki başarısızlığının felaket olacağı uyarısı yaptı. Gates, başarısızlıklarının Amerika’yı çok zor durumda bırakacağını, güvenilirliklerine zarar vereceğini, Amerikalıların hayatını da uzun süre tehlikeye atacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?