banner15

Pentagon'un savaş stratejisi değişiyor

Farklı bölgelerden gelebilecek güncel tehditlere dayalı sayısız çatışmalara hazırlıklı olmaya ağırlık verilecek

Pentagon'un savaş stratejisi değişiyorABD ordusu bundan sonra aynı anda iki ayrı konvansiyonel savaş yürütülmesine değil, farklı bölgelerden gelebilecek güncel tehditlere dayalı sayısız çatışmalara hazırlıklı olmaya ağırlık verecek.

CNN International'ın haberine göre, Pentagon tarafından ordunun 25 yıllık savaş planlama tekniğini değiştirecek bir planlama yapılıyor. CNN'in ele geçirdiği, taslak metinde, 'Artık ABD güçlerini şekillendirir ve değerlendirilirken büyük bölgesel çatışmalardan bahsetmek uygun değil' ifadesi yer alıyor. Yeni strateji ile, ABD Ordusu içinde siber savaş, sınırlı doğal kaynaklar için mücadele, çevresel felaketler ve terör gibi dünyanın dört bir yanından gelebilecek tehditlere karşı koruyabilecek savaşçı güçler oluşturulacak.

Pentagon'un bir önceki strateji değişimini 2006 yılında gerçekleştirdiği, ancak son dört yılda dünyada değişen koşullar nedeniyle yeni bir plana ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. 2006'da yapılan yenileme ile Çin'le olası bir konvansiyonel savaş ihtimali dikkate alınmıştı. 2010 belgesinde Çin konusuna yine geniş yer ayrılacak, ancak gelecekteki çatışmaların, iletişim ve gözlemci uydulara yönelik patlayıcı ve lazer silahları ile yapılabileceği hesaplanıyor. Raporda, helikopter ve insansız hava araçlarının artırılması ve araçların daha etkin kullanımı için yeni teknolojilerin geliştirilmesi de tavsiye ediliyor.

ÇEVRE VURGUSU

Raporda, Pentagon'un gelecekte karşılaşacağı en büyük sorunlar arasında 'kısıtlı doğal zenginlikler' ve 'çevresel felaketler' gösteriliyor. Bu nedenle, gelecek çatışmalarla mücadele ederken, güneş enerjisi ve bio yakıt kullanılarak çevreye daha az zarar verilmesi hedefleniyor. Değişiklikler, 2010 Quadrennial Defense Review'de yayınlanacak.

ÇİN HALA BÜYÜK TEHDİT

Strateji belgesinde son büyük gözden geçirme 2006 yılında yapılmıştı. CNN, ABD Savunma Bakanlığı, yani Pentagon'un dünyaya bakışının dört yılında önemli ölçüde değiştiğinden dolayı mevcut gözden geçirmeyi yaptığını belirtti.

CNN'e göre, 2006 yılındaki gözden geçirme Çin ile Tayvan nedeniyle yaşanabilecek geniş çaplı konvansiyonel bir savaş olasılığına odaklanıyordu. Ayrıca, Irak ve Afganistan'daki savaşlarda daha fazla sayıda özel kuvvet askerlerinin kullanılması gerektiği vurgulanıyordu.

2010 yılındaki gözden geçirmede de yine Çin'den gelen tehditler ön plana çıkıyor. Ancak belgeye, giderek büyüyen sanal saldırı tehdidine karşı da ordunun hazırlıklı olması gereği giriyor.

SAVUNMA BÜTÇESİNDE ARTIŞ

Söz konusu gözden geçirme stratejisi, Pentagon'un 2011 yılı bütçesini Kongre'ye sunacağı gün açıklanacak. Pentagon yetkililerine göre, Savunma Bakanı Robert Gates, Irak ve Afganistan savaşları da dahil olmak üzere Kongre'den 708 milyar dolarlık bir bütçe talep edecek. Bu rakam, 2010 bütçesinin 44 milyar dolar üzerinde.

Taslak gözden geçirme metninde ayrıca, şu anda Irak, Afganistan ve Pakistan üzerinde kullanılan insansız hava araçlarından daha fazla alınması talebi de yer alıyor.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 07:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48