banner15

Pentagon'un 'Uzun Savaş' Planı

Pentagon'un yeni "Uzun Savaş" planı Avrupa'da tedirginlik meydana getirdi. Yeni plan ABD ordusunun, dünyanın dört bir yanında, uzun vadeli, karmaşık operasyonlar gerçekleştirmelerini öngörüyor. ABD Ortadoğu'yı demokratikleştirme planlarında

Pentagon'un 'Uzun Savaş' Planı

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bir haberde Pentagon'un 'Uzun Savaş' planının Avrupa'da tedirginlik yarattığı yazılıyor:"Amerika Birleşik Devletleri'nin, Kuzey Afrika'dan Güneydoğu Asya'ya dek islamcılara açtığı savaşa Avrupa'yı da dahil etme planları karşısında Avrupalı hükümetlerin kaygısı büyüyor. Pentagon'un 'Uzun Savaş' olarak adlandırdığı plan, Amerikan ordusu ve uluslararası müttefiklerinin aynı anda dünyanın dört bir yanında, uzun vadeli, karmaşık operasyonlar gerçekleştirmelerini öngörüyor. Geçtiğimiz hafta yayımlanan plan, NATO ve Müslüman dünyasının 'ılımlı' ülkelerini, kendi deyimiyle, 'günümüzün zorlukları karşısında risk ve sorumlulukları paylaşmaya' davet ediyor. Raporu halen inceleyen Avrupa hükümetlerinin yanıtlarını önümüzdeki hafta açıklamaları bekleniyor."

'Orta Doğu'ya demokrasi fazla mı?'

Dün New York Times gazetesinde yer alan bir haberde, Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas'ın gelecek yıl iktidardan uzaklaştırılmasını, bölgede istikrarı bozarak yeniden seçimlere gidilmesini sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'in Filistin'e yapılan maddi yardımları durdurmayı değerlendirdikleri öne sürülmüştü. The Independent gazetesi başyazısında; "Amerikan yönetimindeki muhafazakarlar, daha fazla istikrar için demokrasiden ödün veriliyorsa, bunun ödenmesi gereken bir bedel olduğunu düşünüyor. Ancak yanlış kanıdalar ve Başkan Bush'un müttefiklerinin bunu Washington'a hatırlatması gerekiyor" diye yazıyor.

Financial Times gazetesi de, Mısır, Irak ve Lübnan örneklerini de hatırlatarak şu yorumda bulunuyor: "Amerika, Arap demokrasisinden soğuyor ama Washington'un sinirlerinin bozulmasının zamanı değil. Demokrasiyi çöpe atmak bir çözüm getirmez. Zaten aşırılığa yol açan şey demokrasi değil, zulüm ve İsrail-Filistin gibi kanayan yaraların yarattığı adaletsizlik duygusu. Arap ülkelerinde tek adamları desteklemek, soruna çözüm sunmayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48