banner15

Pentangon'un yeni planları onaylandı

Washington Post, Pentagon'un yeni terörle mücadele planlarının onaylandığını açıkladı.

Pentangon'un yeni planları onaylandı

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, Bakanlığının (Pentagon) rolünü öne çıkaran yeni terörle mücadele planlarını onayladığını bildirdi. Gazetenin Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Pentagon'un önemini Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Dışişleri Bakanlığı'ndan çok daha fazla artıran yeni planlar; bir terörizmle küresel mücadele planı ile iki özel plandan oluşuyor. Ayrıntıları gizli tutulan planların silahlı kuvvetlere Irak ve Afganistan gibi savaş bölgeleri dışında terörizmle mücadelede daha geniş rol verdiğini yazan gazete, bu planların 3 yıldır Florida eyaletinin Tampa kentindeki Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı (SOCOM) tarafından hazırlanmakta olduğunu belirtti.
   
Geniş askeri operasyonlara izin

Washington Post, yeni planlara göre Pentagon'un, başka bir ülkede askeri operasyona kalkışmadan önce Amerikan büyükelçisinden onay yerine kendisine bilgi verme özgürlüğüne de kavuştuğunu yazdı. 100 sayfa civarındaki yeni planların, şüphelilerin yakalanması, istihbarat toplanması, terörist eğitim kamplarına operasyon düzenlenmesi ve terörist unsurların yok edilmesi için yabancı askerlerle işbirliği yapılması gibi geniş bir askeri operasyon yelpazesi sunduğunu bildiren gazete, planların Amerikan bölgesel askeri komutanlıkları arasında işbirliği ile personel ve mali kaynak konularına öncelik tanıdığını kaydetti.

Şüpheli ülkeler de vurulacak

Gazetenin haberine göre, El Kaide ve buna bağlı Ortadoğu, Orta Asya, Güneydoğu Asya ve Afrika'daki örgütlere yönelik özel planda, askerlerin ABD'ye karşı olası geniş bir saldırıyı nasıl engelleyebileceği ve karşılık vereceği ortaya konuldu. Haberde, 3. planın ise askerlere, saldırının arkasında olduğu sanılan terörist gruplara, kişilere veya devletlere acil olarak karşılık verme seçenekleri önerdiği belirtildi. SOCOM'un bir süre önce ABD'nin Ortadoğu, Asya, Afrika ve Güney Amerika'da bulunan 20 kadar diplomatik temsilciliğine, ABD'nin savaşta olmadığı bölgelerde askeri operasyonlar yürütme kapasitesini artırmak için istihbarat toplamak üzere Yeşil Bereli veya diğer özel kuvvetlerden küçük gruplar yerleştirdiği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48