banner39

Peres: Araplar 'Hamas'ı bitirin' diyor

İsrail Cumhurbaşkanı, "Arap liderler bize (Hamas'ı sona erdirin) diyor" iddiasında.

Arşiv 09.01.2009, 17:58 09.01.2009, 21:46
Peres: Araplar 'Hamas'ı bitirin' diyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in "Arap liderleri bu savaşı sürdürmemiz için bizi teşvik etti" yönündeki açıklamasının ardından benzer bir açıklama da Peres'ten geldi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Arap liderler, özel konuşmalarımızda bize (Hamas'ı sona erdirin) diyorlar" açıklaması yaptı.

Peres, Katalan gazetesi La Vanguardia'da bugün yayımlanan röportajında, Lübnan'da Hizbullah ve Gazze de Hamas'ı "İran'ın uyduları" olarak niteleyip, "Hizbullah ve Hamas, Arap dünyasının en büyük düşmanları. 350 milyonluk Arap dünyası var. Onlarca milyonluk İranlı, Ortadoğu'ya hükmetmek istiyor. Bu Arapların hoşuna gitmiyor, bunu istemiyorlar" diye konuştu.

İsrail'in Gazze'yi işgal etme niyetlerinin olmadığını sadece İsrail halkının güvenliğini koruduklarını savunan Peres, Gazze'ye saldırılardan dolayı İsrail'e yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak şöyle konuştu:

"Olayları bilmeden açıklama yaptıklarına inanıyorum. Hamas'ın silahları saklamak için çocukları kullandığını, onları kalkan yaptığını söylesem buna cevapları var mı? Hamas'ın silahları camilere saklamalarına, teröristleri hastanelerde gizlemelerine ne derler? Bizi eleştirenler bunları önleyebilirler mi? Eğer yaparlarsa garanti ederim bir tek İsrail askeri bile Gazze'ye ayak basmayacak."

İsrail Cumhurbaşkanı ayrıca, Hamas'ın İsrail'e füze saldırıları yapmak için BM'nin yerleşim yerlerini kullandığını iddia ederek, BM'den bunu araştırmasını istediklerini kaydetti.

Bu arada açıklamalarında sürekli olarak İran'ı suçlayan Peres, "İran, Hizbullah'ın alması için silahları Suriye'ye gönderiyor. Şimdi de Gazze'ye silah sızdırmaya çalışıyorlar. Hamas'ın füzelerinin çoğunluğu İran malı. İran, dünyada terörün merkezi. Emperyalist veya Ortadoğu'yu yönetmek tutkusu olan dünyadaki tek ülke İran" iddiasında bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?