banner39

Peres: Askerlerimiz kendini savundu

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Askerlerimiz kendini savundu" iddiasında bulundu.

Arşiv 01.06.2010, 00:57 01.06.2010, 00:57
Peres: Askerlerimiz kendini savundu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail ordusunun Gazze'ye yardım gemilerine saldırısında meydana gelen can kayıplarıyla ilgili olarak, filonun organizatörlerini suçladı.

İsrail Cumhurbaşkanı, "Marmara gemisindeki yolcuların İsrail ordusu askerlerine karşı uyguladığı şiddet nedeniyle askerlerin kendilerini savunmak durumunda kaldıklarını" iddia etti.

Peres, can kayıplarının sorumluluğunun filonun organizatörlerinde olduğunu ifade edip, filonun tüm amacının "insani yardım değil, provokasyon çıkarmak" olduğunu da öne sürdü.

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, "demokratik bir bir ülke olarak İsrail'in kendi vatandaşlarını korumakla yükümlü olduğunu, kontrol edilmeden gemilerin ve içerisindeki yüklerin Gazze'ye gönderilmesine de izin veremeyeceğini" ifade ederek, provokatif amaçlı bu gemi yolculuğunun, terör yolunu benimseyen Hamas'a destek anlamına geldiğini iddia etti.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Ynet sitesine yaptığı açıklamada, son gelişmelere ve Ankara'nın Tel Aviv'deki Büyükelçisini geri çağırmasına karşın, aynı şekilde davranmayı düşünmediğini söyledi.

Lieberman, "Türkiye'nin kararına rağmen, Büyükelçi Gabi Levi'yi çağırmak gibi bir niyetim yok" dedi ve ikili ilişkilerdeki gerginliği daha fazla tırmandırmak niyetinde olmadığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, yine de son olayın yansımalar ının uzun bir süre daha hissedileceğini belirterek, "İstikrarı korumak için, Türkiye ile ortak bir zemin bulma amacındayız" dedi. 


 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?