Peres: Türkiye ile sorun istemiyoruz

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, "Türkiye ile anlaşmazlık istemiyoruz. Biz Filistinlilerle ihtilaf halindeyiz" dedi.

Arşiv 30.01.2009, 16:16 30.01.2009, 16:16
Peres: Türkiye ile sorun istemiyoruz

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dün Davos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı gerginlikle ilgili olarak, Türkiye ile ilişkilerinin etkilenmemesini ümit ettiğini söyledi.

Türkiye'nin arabuluculuk rolünün devam etmesini umduğunu belirten Peres, "İlişkiler olduğu gibi kalabilir" dedi. İsrail Büyükelçisi Gabby Levy de, ''Türkiye ile ilişkilerin kısa sürede yola gireceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Forumun yapıldığı İsviçre'nin Davos kasabasında gazetecilere konuşan Peres, "Türkiye ile anlaşmazlık istemiyoruz. Biz Filistinlilerle ihtilaf halindeyiz" dedi.

Tartışmadan sonra Erdoğan ile telefonda görüştüğünü belirten Peres, "Bunun kişisel veya ulusal bir sorun olarak görmüyorum. İlişkiler olduğu gibi kalabilir. Ona olan saygım değişmedi. Bu bir görüş alışverişiydi ve görüşler görüştür" dedi.

Peres, Türkiye'nin Ortadoğu'daki arabulucu gücünün devam etmesini umduğunu dile getirerek, "Türkiye, İran'a bir cevap olmalı. Ortadoğu'ya bir seçenek sunuyorlar. Umarım bunu yapmaya devam edecekler" dedi.

Şimon Peres, paneldeki diğer konuşmacıların "çirkin" bir İsrail portresi çizmesi üzerine sert bir dille konuşmak zorunda kaldığını kaydetti.

CNN'e konuştu

İsrail lideri, CNN International'a da konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

"Türkiye'yi dost olarak görüyoruz, olanları kişisel almadım" diyen Peres, "Sonradan düzenlenen basın toplantısında bunun İsrail'e ya da bana karşı olmadığını söyledi. Ben de arayıp benim tavrım da size ya da Türkiye'ye karşı değildi, Türkiye'yi dost olarak görüyoruz dedim. Ben nezaketen aradım. Olanları kişisel almadım. Kişisel bir kavga için de gitmedim oraya. Ben sadece temelsiz suçlamalara yanıt verdim. Bu benim görevimdi. Olanlar fikrimi değiştirmedi. Türkiye ile Cumhurbaşkanı ve Başbakanla ilişkilerimiz var" dedi.

İsrail Büyükelçisi Levy: "Zor zamanlardan geçtik, tamir ettik"

İsrail Büyükelçisi Gabby Levy, Davos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail lideri Şimon Peres arasında yaşanan Gazze kriziyle ilgili olarak, ''Türkiye ile ilişkilerin kısa sürede yola gireceğini düşünüyoruz. İki ülke de sakinleşmeye çalışmalı" dedi.

Türkiye ile israil'in daha önce de zor zamanlardan geçtiğini ancak bunların tamir edildiğini söyleyen Levy, "Erdoğan Peres'e 'tepkim size değildi' dedi" dedi.

Herzog: "Erdoğan yanlış yaptı"

CNN TÜRK Londra muhabiri Metin Güneş'in haberine göre, İsrailli bakan Isaac Herzog, Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta paneli terk etmesinin yanlış olduğunu söyledi.

İngiliz SKY NEWS televizyonuna konuşan Herzog, İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'in sadece İsrail'in davasını dile getirdiğini, Erdoğan'ın bu tepkisinin yanlış olduğunu ve paneli terk etmemesi gerektiğini savundu.

Sunucunun, "Ama Peres de sesini yükseltip Erdoğan'a diplomatik saygıdan yoksun bir şekilde konuştu" diye hatırlatması üzerine Herzog, "Hayır, Peres diplomatik terbiye sınırını aşmadı. Peres uluslararası camia tarafından saygı duyulan bir kişidir. Başbakan Erdoğan Peres'i yanlış anlamış. Aslında Erdoğan'ın kızgınlığı Peres'e değil moderatöre olmuş" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?