Peres'den Erdoğan'ı kızdıracak açıklamalar

Peres, Erdoğan'ın dış politika girişimlerini kast etti, "Gülümseyerek Ortadoğu'yu fethedeceğini sanıyor" dedi.

Peres'den Erdoğan'ı kızdıracak açıklamalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, One Minute olayının üzerinden bir yıl geçtikten sonra yeniden Erdoğan'a laf atmaya başladı. Peres, Başbakan Erdoğan'ın büyüklük hevesleri içinde olduğunu ima ederek, "Gülümseyerek Ortadoğu'yu fethedebileceğini sanıyor" dedi. 

Peres, “Ahmedinecad ne istiyor? ABD’ye karşıdır, Ortadoğu’yu fethedecek. Muhteşem olacak. Erdoğan tarzıyla, Ortadoğu’yu gülümseyerek fethedebileceğini sanıyor. Büyüklük fikri, herkesin hevesi oldu” dedi

One minute tartışmasının yaşandığı 2009’daki Davos toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sert eleştirilerine hedef olan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, “Erdoğan, gülümseyerek Ortadoğu’yu fethedebileceğini sanıyor” dedi.

Wall Street Journal gazetesine mülakat veren Peres, “Zamanımızın sorunlarından biri, bir liderin halkını etkilemesinin çok zorlaşmış olmasıdır” dedi.

Peres mülakatında şunları söyledi: “Bir liderin halkını etkilemesinin en iyi yollarından biri, halkına, kendi liderliğinde ülkenin, gerçekte olduğundan çok daha büyük olduğunu kanıtlamaktır. Bu bir ideoloji mücadelesi değil. Bu bir hırs mücadelesidir. Ahmedinecad bile öyle. Ne istiyor? Muhteşem olmak. ABD’ye karşıdır, Ortadoğu’yu fethedecek. Muhteşem olacak. Ve Erdoğan, kendi tarzıyla, Ortadoğu’yu gülümseyerek fethedebileceğini sanıyor. Tamam. Hoş. Nereye bakarsınız bakın böyledir. İsim vermek istemiyorum. Çünkü, hiç kimseye hakaret etmek istemiyorum ancak, büyüklük fikri, herkesin hevesi oldu.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39