banner15

Peres'i protesto eden Alman vekiller hedef tahtasında

Alman Sol Parti milletvekilleri Peres'in konuşmasını oturarak protesto edince hedef tahtasına konuldu. Alman vekiller tavırlarının arkasında durdu.

Peres'i  protesto eden Alman vekiller hedef tahtasında

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni
 
Geçen hafta Çarşamba günü Alman Parlamentosunda konuşan Şimon Peres’in konuşmasının ardından ayağa kalkmayan Sol Parti milletvekillerinden iki bayan Sahra Wagenknecht ve Christine Buchholz partilerinde İsrail tartışmasının başlamasına neden oldular. Sol Parti mensubu bayan milletvekilleri Peres’i protesto etmek amacıyla özellikle ayağa kalkmadılar.

Alman Sol Parti’nin daha çok komünist kanadını temsil eden Sahra Wagenknecht Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Holokost kurbanlarına karşı herhangi bir saygısızlık yapmadıklarını, ancak Peres’in konuşmasından sonra ayağa kalkmadığını ifade etti. Bu tavrının nedeni olarak da, kendi ülkesinde savaştan ve savaş suçlarından sorumlu bir kişinin konuşmasından sonra Peres'e böyle bir saygıyı gösteremeyeceğini söyledi. Bu hareketinin kesinlikle Almanların Holokost ile Yahudilere yaptığı katliamın anılmasına saygı gösterilmesi ile hiçbir ilgisinin olmadığını da ekledi. Wagenknecht, ‘Schoa’ kurbanlarının önünde kendisinin de derin bir saygı duyduğunu belirtti.

Şimon Peres’in konuşmasını ayakta alkışlamayanlar arasında bulunan Sol Parti milletvekillerinden Christine Buchholz ve Türk asıllı Sevim Dağdelen kendilerine yöneltilen Holokost’a saygısızlık suçlamalarına Almanya dışında olduklarından cevap vermediler.

Sol Parti Berlin Eyalet başkanı Klaus Lederer, Sahra Wagenknecht’in Peres’i alkışlamak için ayağa kalkmamasını eleştirerek, politik bakımdan basit olduğunu iddia etti. Sol Parti milletvekillerinden Michael Leutert de, Wagenknecht’in partinin başkan yardımcılığına uygun olmadığını, yaptığının ayıp olduğunu öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48