banner15

Perinçek'i de Savaş'ı da aynı avukat savunuyor

Başbakan Erdoğan'a karşı Vural Savaş'ı, Perinçek'in avukatı savundu.

Perinçek'i de Savaş'ı da aynı avukat savunuyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı davada Vural Savaş'ı Ergenekon soruşturmasından tutuklu İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz savundu.

Başbakan Erdoğan'ın Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş hakkında açtığı tazminat davası ilginç bir durumu ortaya koydu. Başbakan Erdoğan'a hakaretten dolayı 4 bin YTL tazminat ödemeye mahkum olan Vural Savaş, bu davadaki avukatı Mehmet Cengiz ile 1999'da karşı karşıya gelmişti.

Aynı zamanda İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Cengiz, o dönemde, bölücülük propagandası yaptığı için 14 ay hapis cezası alan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı, Vural Savaş ise Perinçek'in bu cezasından ötürü 1 ay içinde partiden ihraç edilmesini isteyen, aksi takdirde parti hakkında kapatma davası açacağını duyuran Cumhuriyet Başsavcısı'ydı.

NEREDEN NEREYE

Perinçek, daha sonra çıkan basın suçlarını erteleyen yasayla yeniden siyasal haklarına kavuştu ve 19 Ekim 1999'da İP lideri seçildi. Vural Savaş ise 18 Aralık 2000'de Yargıtay Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde en fazla oyu alarak kazandığı seçim zaferini, Cumhurbaşkanı imzasıyla kaybetti.

Savaş'ın Perinçek'le dostluğu emekli olduğundan bu yana sürüyor. Savaş, Perinçek'in dergisinde yazı yazmasının yanı sıra Lozan'da İP lideriyle kolkola yürüyor, avukatlığını da Perinçek'in avukatına yaptırıyor.

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35