banner39

Peru hükümeti 3 günlük yas ilan etti

Yaklaşık 5 kişinin hayatını kaybettiği Peru'da hükümet, 0ölenler anısına üç günlük ulusal yas ilan etti.

Arşiv 17.08.2007, 13:10 17.08.2007, 13:10
Peru hükümeti 3 günlük yas ilan etti

Peru'da hükümet, Çarşamba günü yaşanan şiddetli depremde ölenler anısına üç günlük ulusal yas ilan etti.

Gece boyunca enkaz altında hayatta kalanlara ulaşılmaya çalışılırken artı şoklar da devam etti. En son haberlere göre, ülkenin güneyinde yaşanan depremde en az 437 kişi hayatını kaybetti, 1,000'den fazla kişi ise yaralandı.

Bazı haberlere göre ise kayıpların sayısı 500'ün üzerinde. En çok ülkenin sahil kentlerinden Ica ve Pisco'da hissedilen depremin ardından, Pisco şehrinin yüzde 70'inin depremde hasar gördüğü bildiriliyor.

Uluslararası insani yardım kuruluşları ise Peru için harekete geçmiş bulunuyorlar. Deprem sonucunda onbinlerce kişi evlerini kaybetti, kıyı şeridinde enerji nakil hatlarında ve ulaşımda ciddi aksamalar yaşandı.

7,9 şiddetindeki deprem, önceki akşam yerel saatle 18:40'ta (TSİ 00:40) meydana gelmişti.


3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Peru'nun coğrafi koşulları depreme çok meyilli bir nitelik taşıyor. Özellikle Nazca tektonik levhasının Güney Amerika levhası ile kesiştiği ülkenin Pasifik sahil şeridi, bir deprem kuşağı olarak niteleniyor. Ülkedeki en ölümcül deprem 1970'te yaşanmıştı.

Hem bu deprem, hem de yol açtığı buzul ve çamur kayması sonucunda, ülkenin kuzeydoğusundaki Yungay kenti tamamen toprağa gömülmüş ve 60 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?