banner39

Pervez Müşerref istifaya zorlanıyor

Müşerref'in istifa haberini sözcüsü kesin bir dille yalanladı ama Şerif, hükümetin Müşerref'i düşürmek için anlaştığını söyledi.

Arşiv 29.05.2008, 12:50 29.05.2008, 13:15
Pervez Müşerref istifaya zorlanıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da koalisyon ortağı eski Başbakan Navaş Şerif, Pakistan koalisyon hükümetinin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i iktidardan uzaklaştırmayı kabul ettiğini açıkladı.

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, Şerif, öldürülen eski Başbakan Benazir Butto'nun eşi Asif Ali Zerdari ile dün görüştüğünü ve bu konuda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Pakistan'da ilk nükleer testlerin yapılmasının 10. yıldönümü ile ilgili yapılan bir törende konuşan Şerif, "Sayın Zardari ile konuştum. Pakistan halkına olan saygımızdan dolayı onu atmamız gerektiğini konuştum. Dün bunu kabul etti." dedi.

Şerif, 1999'da Müşerref tarafından kansız bir darbe ile görevden uzaklaştırılmıştı. Şerif, seçmenin yapılan son seçimlerde bu konudaki görüşüne açıkça belirttiğini ifade etti.

Zerdari ve Şerif, dün İslamabad'ta bir araya gelerek Müşerref'in yetkililerinin kısılması için yapılacak anayasa değişiklikleri konusunu ele aldılar. Ancak iki taraf henüz bu konuda tam detaylarda uzlaşamadı.

Bu ay başlarında, Şerif'in Pakistan Müslüman Ligi-Navaz partisinden 9 bakan Butto'nun Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) liderlik ettiği kabineden görevden alınan bütün yargıçların göreve iadelere yüzünden çıkan anmaşmazlık üzerine kabineden ayrılmıştı.

PPP'den bu konuda henüz bir açıklama yapılmazken, Zerdari geçen hafta bir konuşmasında Müşerref'in geçmişin bir "kalıntısı" olduğunu söylemişti.

Bugün erken saatlerde borsaları harekete geçiren Müşerref'in istifa ettiği ile ilgili dedikoduların doğru olmadığını söyledi. Müşerref'in sözcüsü Raşid Kureşi, Dawn News televizyonuna "Tamamen saçma. Böyle bir şey yok. Böyle bir bir düşünce hiç bir şekilde yok." şeklinde konuştu.

Öte yandan, Müşerref'in "karışıklık çıkarmaktan" yargılanması çağrısında bulunan Şerif, "Bu adam serbestçe çekip gidememeli. Yasa ve anayasaya uygun olarak hainlerin layık olduğu cezaların aynısı verilmeli." dedi. Şerif bu konuşmayı yaparken taraftarları "Müşerref'i asın" sloganları attılar.
...

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?