banner15

Peşmergeler firar ediyor

Bush'un "yeni Irak stratejisi" planları doğrultusunda, Bağdat'a geçen Kürt askerler, kanlı çatışmalar karşısında dayanamayarak firar ediyorlar.

Peşmergeler firar ediyor

ABD Başkanı George W. Bush’un “yeni Irak stratejisi” planları doğrultusunda, Bağdat’a geçen haftadan itibaren gönderilmeye başlanan Kürt askerlerinin, başkentteki kanlı çatışmalar karşısında dayanamayarak firar ettikleri öğrenildi. Bush’un, ‘Bağdat’ta güvenliğin yeniden tesis edilmesi’ planları doğrultusunda, başkente gönderilen ek 20 binin üzerinde Amerikan işgal askerleriyle eş zamanlı olarak Bağdat’a gönderilen peşmergelerin, “başkentteki mezhep çatışmalarının kendilerinin değil Sünni ve Şii Iraklıların problemi olduğunu” düşündükleri ve bu nedenle görevli oldukları Irak ordusundan firar ederek memleketleri Kuzey Irak’a geri dönmeye başladıkları ifade edildi.

Firar olaylarını doğrulayan ancak kaç askerin firar ettiğini açıklamaktan kaçınan eski Peşmerge Komutanı Enver Dolani, Kürt askerlerin firar etmesine gerekçe olarak, “Arapça’yı ve Arap geleneklerini bilmemelerini ve ‘terörle mücadele’ tecrübelerinin olmamasını” gösterdi. Peşmergelerin firar etmelerinde, merkezi Irak hükümetine bağlılık konusundaki sıkıntıların da etkili olduğu öğrenildi.

Firar eden Kürt askerlerden Emin Kerim (38), Bağdat ateşinde bir asker olmaktansa, Irak Kürdistanı sınırının içinde kalmayı istediğini ifade ederek “Orduya, kendi memleketimde, kendi halkıma hizmet etmek için katıldım. İlgimin olmadığı kişilerle savaşmak için değil” dedi.
Bir başka peşmerge Ferman Muhammed (42) ise “Bağdat´ta, Sünniler Şiileri öldürüyor Şiiler de Sünnileri. Ama iki taraf da Kürtlere karşı öfke duyuyor. Bizi öldürmekten hiç çekinmiyorlar ve bizi, işgalcilerin işbirlikçileri olmakla suçluyorlar” ifadelerini kullandı. 41 yaşındaki Muhammed Abdul da şöyle konuştu: “Bizim, Sünni-Şii çatışmasına katılmamız neden gerekiyor bilmiyorum. Eğer Bağdat’ta zor bir durumla karşılaşırsam ve mezhep kaynaklı bir gerginlik hissedersem, orduyu ebediyen bırakırım. Süleymaniye’ye gider, pazarda çalışırım” diye konuştu.

 

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48