banner15

Peşmergeler Irak'ta iç savaş hazırlığı yapıyor

The Seattle Times gazetesi ABD'nin Irak'tan çekilmesi ihtimaline karşı hazırlık yapan Kürt peşmergelerin olası bir içsavaşa karşı Irak ordusunda görevli 10 bin kişilik kuvvetlerini Kerkük-Musul sınırına kaydırdığını ileri sürdü

Peşmergeler Irak'ta iç  savaş hazırlığı yapıyor

ABD'de yayınlanan The Seattle Times adlı gazete, Irak'ta düzenli ordu oluşturamayı bir türlü başaramayan Bush yönetiminin, etnik ve dini unsurlardan oluşan birlikleri kendi etki alanlarına kaydırdığını yazdı. Bölgeyi inceledikten sonra izlenimlerini yazan Tom Lasseter adlı gazeteci, Irak Ulusal Ordusunda görev yapan 10 bin kadar peşmergenin Musul ve Kerkük kentlerinin sınırlarına konuşlandırıldığını belirtti. Irak ordusunda görev yapan Peşmergelerin Kürt bölgelerine doğru kaydırılmasını ABD'nin Irak'tan çekilme stratejisiyle ilişkilendiren Lasseter, bu gelişmeyi  "Resmi olarak ABD ve Irak ordusunun komutasında bulunan birliklerin etnik ve dini açıdan farklı olan bir bölgenin sınırlarını korumak üzere görevlendirilmesi,  Irak'ta siyasal, etnik ve dini ayrışmanın kaçınılmaz olacağının en açık kanıtı" ifadesiyle değerlendirdi.     
ABD ve bölge ülkelerinin karşı çıkmalarına rağmen Irak'ın adım adım bölündüğü belirtilen haber analizde yetkililerin Irak'ın siyasi ve sosyal bütünlüğüne yönelik açıklama ve politikalarının lafta kalığı vurgulandı. Haberde, bunun en açık kanıtı olarak ABD'nin hala bir Irak ulusal ordusu oluşturamayışı gösterildi. Irak ordusundaki askerlerin yönetimleri altındaki komutanlarından çok Şii, Sünni veya Kürt liderlerine daha çok bağlı oldukları belirtilen haberde, bu durumu gören Amerikalı yetkililerin, çekildikleri yerleri bölgelerin etnik veya dini güçlerine bırakma planları yaptığı ve bu stratejinin en son örneğinin de Irak ordusunun kritik mevkilerinde görev yapan 10 bin kadar Peşmerge'nin Irak'ın kuzeyine kaydırılmsı ve Kerkük ile Musul kentinin sınırlarına konuşlandırılması olduğu ifade ediliyor.  
  
PARÇALANMA KAÇINILMAZ   
   
Irak'ta ve Peşmergelerin koruması altındaki Kürt bölgelerinde 5 gün dolaşarak Kürt gruplarıyla görüşmeler yapan Tom Lasseter, özellikle Kerkük ve Musul gibi kentlerde görevlendirilen Kürt peşmerge komutanlarla yapılan röportajlara ağırlık vedi. "Peşmergeler düzenli Kürt ordusu haline mi geliyor' sorusuna cevap aranan haber analizde, Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani'ye bağlı Peşmergelerin lideri Hamid Efendi, sadece kendi gruplarından 10 bin kişinin Irak ordusunda bulunduğunu  belirtiyor. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin danışmanı Cafer Mustafir'e göre ise, Irak ordusunda kendilerine bağlı 4 bin kadar Peşmerge görev yapıyor.    
   
ULUSAL ORDU FİYASKOSU   
   
Kürt liderlerle yaptığı görüşmelere dayanarak Lasseter, ABD'nin çekilmeden önce Irak'ta ulusal bir ordu kurma planlarının yürümediği sonucuna vardı. Lasseter, "Resmi olarak Irak askeri komutanlığının emri altında olan birlikler Irak'ın parçalanması halinde kendi etnik çıkarlarını korumaya hazırlanıyor. Çoğu da bu parçalanmanın kaçınılmaz olduğuna inanıyor" dedi. Lasseter, Iraklı Kürt liderlerin Irak üniforması altında 10 bin Peşmerge topladıklarını ve bu birliklerin bir çatışma sırasında güneye ilerleyerek Kerkük'ü ele geçirmeyi ve muhtemelen Musul'un yarısını almayı planladıklarını öne sürdü. Tom Lasseter, Kuzey Irak'taki askeri birliklerin çoğunun Peşmergelerden oluştuğuna da dikkat çekti. Bu arada Irak Çalışma ve Sağlık Bakanı Cemal Aldülhamid, Kürtlerin asıl rüyasının bir gün bağımsız devlet kurmak olduğunu belirterek, bu rüyayı gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.    
   
LİDERLERDEN EMİR ALIRIZ   
   
Haberde, Irak ordusunda görevli Peşmegelerin görüşlerine de yer veriliyor. Irak'ın değişik bölgelerinde görev yapan Peşmergeler, Irak üniforması giymelerine rağmen kendilerini Irak'a değil Kürt liderlerine bağlı hissettiklerini dile getiriyor. Peşmergeler, Iraklı komutanlardan değil Barzani ve Talabani ile diğer Kürt liderlerden emir aldıklarını belirterek, "Liderlerimiz emir verirse birliklerimizi terketmeye hatta gerekirse komutanlarımıza karşı hiç çekinmeden silaha sarılmaya hazırız. Eğer iç savaş çıkarsa Iraklı komutanları öldürmek için bir an bile tereddüt etmeyiz"  diye konuşuyor. 
Bir iç avaş durumunda kendi birliklerindeki Araplarla savaşmak için tetikte olduklarını ifade eden Kürt askerlerden Gabriel Muhammed de, "Kerkük bizim olacak" dedi.  Kürtlerin askerlerini uzun süredir kendi bölgelerini korumak için hazırladıkları belirtilen analizde, "Kürt liderler Irak'ın bölüneciğinden emin. Kimse Irak'ın bir arada kalacağına inanmıyor. Kürtler laik ve sünni. Etnik olarak da Araplardan farklılar. Pek ortak yanları yok. Güneyde bütün polis gücü Şii milislerin elinde. Irak kanunlarına göre milis gücü illegal. Ancak pratikte bütün yetki onlarda. Güneydekilerin aksine Peşmergeler düzenli ordu gücü olarak faaliyet göstriyor ve yasal bir statüye sahipler " ifadelerine yer verildi.    
   
BÖLGESEL KAOS UYARISI   
   
Analizde Başta Bush yönetimi omak üzere Türkiye, İran ve Suriye gibi komşu ülkelerin  Irak'taki parçalanmaya karşı olduklanın altı çizilerek, bunun bölgesel bir kaosa yol açableceği uyarısı da yapılıyor.    
ABD'nin 2006'ta çekildiği bölgelere Irak ordusuna bağlı birlikler yerine Şii ve Kürt gruplara bağlı asrkerleri yerleştirmeyi düşünüyor.  Kürtler Kerkük'e atanna 150 Arap askere bile karşı çıktı. Kaynaklar, Kuzey Irak'taki düzenli Peşmerge gücünün 100 bin civarında olduğunu belirtiyor. Musul'da bulunan Irak ordusuna bağlı12 bin askerin yüzde 90'ı Kürt.    

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48