banner15

Peşmergelerden K.Irak'ta PKK operasyonu

K.Irak'ın Dohuk ve Zaho kentlerinde PKK'ya yönelik operasyon düzenlendi.

Peşmergelerden K.Irak'ta PKK operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetime bağlı güvenlik birimleri tarafından Duhok ve Zaho kentlerinin kırsalında gerçekleştirilen operasyonlarda, Kürtlerden haraç aldığı ve bölgedeki uyuşturucu ticaretini yönlendirdiği öne sürülen 3 PKK'lının yakalandığı bildirildi.

Mesut Barzani'nin lideri olduğu KDP'ye bağlı yerel güvenlik birimlerince, Duhok ve Zaho arasındaki bir kontrol noktasında durdurulan otomobilin içindeki Fatma S, Pervin A. ve Hevi H. isimli teröristlerin gözaltına alındığı kaydedildi.

Öte yandan, Celal Talabani'nin lideri olduğu KYB'ye bağlı yerel güvenlik güçlerince, PKK lideri  Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını ve DTP'nin kapatılmasını protesto ederek  Ranya, Enze ve Sengeser sokaklarda çatışmaya hazırlanan Zana R, Fuat M. ve Mahmut A. isimli örgüt mensupları gözaltına alındı.

Iraklı Kürtlerin PKK'lılara yönelik yaklaşımlarını eleştiren ve onları tehdit eden Ahmet Deniz isimli PKK sorumlusu, ''Iraklı Kürt liderlerin, Türkiye ve ABD'nin yanında PKK'ya karşı savaşmaları, onların sonunu getirecektir. PKK'nın tasfiyesine yönelik olarak Türkiye ile iş birliği yapan Iraklı Kürtler ihanet içindeler. Iraklı Kürt liderler (Mesut Barzani ve Celal Talabani) PKK'yı ne karşılığında Türkiye'ye sattıklarını açıklamalılar. Bu anlaşmaya imza atanlar PKK'nın en büyük düşmanı olduklarını ve gereken cevabı alacaklarını bilmeliler'' şeklindeki açıklamaları basına yansımıştı.

Geçen ay ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünde konuşan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ise Türkiye ile ekonomik ve enerji alanında çok büyük bir iş birliğinin olduğunu, bölgesel yönetimin Türkiye için tehdit oluşturmadığını, Türkiye'nin ''demokratik açılım'' sürecine güçlü destek verdiklerini belirterek, ''Türkiye'deki Kürt kardeşlerime tavsiyem, demokratik süreç için olumlu tavır takınmaları ve işbirliği yapmalarıdır'' demişti.
 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 11:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48