Petersburg'da Kurban karşıtı teklif kabul edilmedi

Müslümanlar'ın kurban kesmesini "hayvan haklarına aykırı" gerekçesiyle yasaklamak isteyen vekillerin teklifi reddedildi

Petersburg'da Kurban karşıtı teklif kabul edilmediDünya Bülteni/Haber Merkezi

Peterburg belediye meclisindeki bazı vekillerin “hayvan hakları” gerekçesiyle müslümanların kurban kesmesini engellemeye yönelik çabaları sonuçsuz kaldı.

Spravedlivaya Rossi (Adil Rusya) partisi milletvekili Oleg Nilov tarafından gündeme getirilen ve "toplumsal alanlarda hayvan haklarını ihlal eden" vatandaşların ağır bir şekilde cezalandırılmasını talep ettiği teklif şehir meclisinde ele alındı.

İktidardaki Yedinaya Rossiya partisi milletvekilleri, görüşmeler sırasında Nilov’u ırkçılık yapmakla suçladı, Müslümanların dini ibadetlerine yönelik böyle bir yasağın ağır toplumsal yaralara yol açabileceğini belirtti. Nilov'un daha önce de kurban ibadetine karşı söylemleri ve talepleri olduğunu hatırlatan vekiller, kurbanların önceden belirlenmiş mekanlarda kesildiğine dikkat çekti.

Oleg Nilov ise, Çeçenistan’da alkollü içeceklerin satışının yasaklandığını, Petersburg gibi büyük şehirlerde de kurbanlık hayvan kesiminin yasaklanması gerektiğini iddia etti. Nilov'un daha önce de "ırkçı" söylemleriyle tepki çektiğini hatırlatan Rus basını ise, Yagya Devlethan Alihanov ve Sergey Mironov gibi siyasilerin de dini inançları dolayısıyla baskı altında bulunduğunu savundu.

Petersbrug meclis başkanı Vitali Milonov da, Nilov'u toplumda sorun çıkarmaya çalışmakla suçladı. Tartışmalardan sonra yapılan oylamada Nilov’un teklifi geri çevrildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 15:44
banner53
YORUM EKLE

banner39