banner39

Petraeus: İran operasyonundan kaçının

ABD'nin Irak'taki komutanı Orgeneral Petraeus, "İran'a olası bir askeri müdahaleden kaçınması gerekir" dedi.

Arşiv 22.05.2008, 20:21 22.05.2008, 20:21
Petraeus: İran operasyonundan kaçının

ABD'nin Irak'taki komutanı Orgeneral David Petraeus, Irak'ta asker sayısının azaltılmasına ilişkin kararın eylül ayına kadar verilebileceğini söyledi. Petraeus İran ile ilgili de tavsiyede bulundu.

Petraeus, senatonun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, asker sayısının azaltılıp azaltılmayacağı hususunda, yıl sonuna doğru görevden ayrılmadan önce tavsiyede bulunabileceğini belirtti.

Iraklı güvenlik güçlerinin bu yıl tüm bölgelerde denetimi ele almasının olası görünmediğini bildiren Petraeus, Irak güvenlik güçleriyle ilgili bu hedefe 2009 yılında ulaşılabileceğini, bu ekimde yapılması planlanan yerel seçimlerin de kasım ayına ertelenebileceğini kaydetti.

"Suriye'nin gizli nükleer faaliyetlerinden" söz eden General Petraeus, bu faaliyetlerin "can sıkıcı" olduğunu ifade etti.

General Petraeus, ABD'nin Suriye'yi, bölgede nükleer silahlanma yarışı başlatma, direnişçileri barındırma ve Lübnan'da istikrarı baltalamaya çalışmanın kendisine hiçbir fayda sağlamayacağı hususunda ikna etmesi gerektiğini kaydetti.

Petraeus, Suriye ile İsrail arasında barış görüşmeleri başlatılmasınında olumlu bir adım olacağını umudunu dile getirdi. Suriye, "gizli nükleer faaliyetler" yürüttüğünü reddediyor.

ABD'nin Irak'taki komutanı General David Petraeus, İran konusunda da, ABD'nin İran'a diplomatik ve ekonomik baskıyı artırması ve "son çare" olarak nitelediği olası bir askeri müdahaleden kaçınması gerektiğini söyledi.

General Petraeus, İran'ın üzerindeki mevcut uluslararası baskının şimdiden İran enerji piyasasını etkilemiş göründüğü savundu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?