banner15

Petrol Geliri Bir Günlüğüne Filistin'e

Cezayir Devlet Başkanı Butelfika, petrol zengini ülkeleri her ay bir günlük gelirlerini Filistin'e vermeye çağırdı.

Petrol Geliri Bir Günlüğüne Filistin'e

ABD ve AB'nin Hamas iktidara geldikten sonra Filistin Yönetimine yaptığı yardımı kesmesi üzerine harekiete geçen İslam ülkeleri Filistin halkına yardım kampanyası başlattı. İran'ın 100, Katar'ın ise 55 milyon dolar  vaadettiği resmi yardımların dışında başlatılan yeni sivil kampanyaya Arap ve İslam dünyasının büyük destek vermesi bekleniyor. Filistin Yönetimi'nin şu anki borcu 1 milyar 700 milyon dolar. AB ve ABD'nin her ay yaptığı yardımlar olmadan Filistin Yönetimi'nin kamu hizmetinde çalışan memurların parasını bile ödeyemiyor. AB ve ABD'den sonra İsrail de gümrük gelirlerinden dolayı Filistin'e her ay ödediği 50 milyon doları kestiğini açıkladı. Kamu çalışanlarınnı maaşlarınnı ödenmesi için Filistin yönetiminni her ay 117 milyon doyara ihtiyacı var. Bunu 115 milyon doları sadece maaş ödemelerine gidiyor.   
   
Bir günlük petrol Filistin'e     
    
Filistinlilere yardım kampanyasına destke veren liderlerden Cezayir Devlet Başkanı Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, petrol zengini ülkelerin her ay bir günlük petrol gelirlerini Hamas yönetimine aktarmaları teklifinde bulundu. Itlaf el Hefir adlı sivil toplum kuruluşunun kampanyasına katılan  Buteflika, "Filistin halkı acil yardım bekliyor. Onlara yardım etme hepimizin görevi" diye konuştu. OPEC üyesi ve diğer Arap ülkelere ve sivil toplum kuruluşlarına seslenen Butelfika, 56 Arap  sivil toplum organizasyonun başlattığı bu kampanyaya Arap Birliği'ne üye 22 devletin de destek vermeye ve OPEC üyesi ülkelerin de her ay bir günlük petrol gelirlerini Filistin'e aktarmaya çağırdı. Filistin'e yardım kampanyasına destek veren kişilerden biri de Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Kardavi oldu. Kardavi, İslam dünyasını Filistin halkına yardım etmeye davet etti.    
   
Araplar bahane aramasın    
   
Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Şara da, 16 Nisan'da yaptığı açıklamada Hamas yönetimine yardım yapmak isteyenler için banka hesapları açılacağını ve isteyen kişilerin yardımlarını ilan edilen  hesap numaralarnıa aktarabileceklerini duyurdu, ancak herhangi bir hesap numarası vermedi. Şara, İran eski Devlet Başkanı Aktar Haşimi Rafsancani ile düzenlediği ortak basın toplantısında,  "Umarım Arap ülkeleri bu paralar 'terörist' eylemler için kullanılacak bahanesine sığınıp yardım yapmaktan uzak kalmazlar" diye konuşmuştu. Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar ise, yadım kampanyasına büyük önem verdiklerini ve bunu Filistin Yönetimi'nin batının mali baskısından kurtuluşun yolu olarak gördüklerini vurguladı.   


Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48