banner39

Petrol Kanunu kabul edildi

Petrol arama ve üretim çalışmalarında yerli ve yabancı sermayeye kolaylıklar getiren 'Petrol Kanunu' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Petrol Kanunu kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda “Temel Kanun” olarak ele alınan Petrol Yasası Tasarısı, Türk Petrol Kanunu olarak değiştirilerek görüşmeleri tamamlandı. Yasa, Yerli ve yabancı sermayenin petrol arama ve üretme faaliyetlerine daha fazla katılımını sağlamak için yeni teşvikler getiriliyor.

Yasaya göre, yatırım indirimi ile vergi istisnası, transfer kolaylıkları gibi teşviklerin yanı sıra arama ve işletme hak ve yükümlülükleri, günün koşullarına göre düzenleniyor. Petrol arama ve üretim çalışmalarının çok az olduğu deniz alanlarındaki faaliyetlere kapsamlı teşvikler getiriliyor.

Yasanın uygulanmasıyla ilgili hızlı ve düzenli karar almak, sektördeki gelişmeleri takip edebilmek amacıyla Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün görevleri ve gelirleri, petrol endüstrisinin gereklerine göre yeniden düzenlenecek.

Türkiye, kara ve deniz olmak üzere iki petrol bölgesine ayrılacak. Petrol aramaları için sondaj öncesi veri alımı yapılabilecek. Her ruhsat için verilen programla ilgili olarak yerine getirilmeyen kısma, parasal yaptırım uygulanacak.

ARAMA RUHSATLARINDAN DEVLET HAKKI ALINMAYACAK

İşletme sahalarında üretim yapılan seviyenin altı ve üstü, eğer işletmeci tarafından aranmak istenmiyorsa belli bir süre sonra aramaya açılacak. Arama ruhsatlarından devlet hakkı alınmayacak ve işletme sahalarından alınacak devlet hakkından indirimler yapılacak.

DEVLET HİSSESİ

Devlet hissesi, üretim miktarlarına, üretimin cinsine, kara ve deniz sahalarına ve su derinliğine, gravitesine ve üretim metoduna göre, kademeli ve indirimli olarak düzenlenecek. Petrol üreticisinin ödeyeceği devlet hissesi, kuyubaşı fiyatından hesaplanacak. Devlet hakkı ve hissesi, ilgililerin beyanları üzerinden tahakkuk ettirilerek, naklen ödenecek.

 DÜZENLEMELER

Kanun'un getirdiği diğer düzenlemeler şöyle: etrol arama ve çıkarmada denizlerdeki aramayı teşvik amacıyla Türkiye, kara ve deniz olmak üzere iki petrol bölgesine ayrılacak. Petrol aramaları için sondaj öncesi veri alımı yapılabilecek.

Sermaye ve kar transferinde kolaylık sağlanırken enflasyon muhasebesi sistemi getirilecek. Bazı vergi muafiyetleri ile birlikte, idari para cezaları günün şartlarına göre düzenlenecek. Petrol üretiminin tamamına yakını kalkınmada öncelikli illerde yapılırsa, o illerin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak devlet hisselerinden o illere pay verilecek.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?