banner39

Petrol kenti Basra'da iç savaşa doğru: 200 ölü

Irak petrol kenti Basra'da çatışmalar giderek büyük bir katliama doğru yol alıyor.

Arşiv 29.03.2008, 11:42 29.03.2008, 15:16
Petrol kenti Basra'da iç savaşa doğru: 200 ölü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın Basra kentinden 5. gününe giren çatışmalar, büyük bir katliama doğru gidiyor. Basra'da yer alan Mukteda Sadr adamlarıyla Irak hükümet güçleri arasında devam çatışmalar giderek daha da şiddetlenirken şu ana kadar 200'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

ABD askeri istihbaratına göre çatışmaların başladığı kent olan Basra'da durum kötüye gidiyor. CNN'in Pentagon muhabirinin ulaştığı istihbarat raporuna göre, Irak ordusu Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Basra'nın sadece dörtte birini kontrol edebiliyor. Sadr'ın milisleri Basra'daki polis gücüne de sızmış durumda.

AMERİKAN ORDUSU HAVADAN DESTEK VERİYOR

Amerikan kuvvetleri Basra'da ilk defa Irak ordusuna hava operasyonuyla destek verdi. Amerikan askerleri Bağdat'ta da milislerle çatışıyor. Buna rağmen ABD Başkanı George Bush, operasyonun Irak hükümetinin kontrolü alma kararlılığını gösterdiğini savundu.

DİRENİŞÇİLERE SİLAHLARI KARIŞLIĞINDA PARA

Irak Başbakanı Nuri El Maliki iki gün önce Mukteda Sadr'ın adamlarına silahları bırakmaları için 72 saat süre tanımıştı. Ancak çatışmaların hızı kesilmeyince Başbakan Maliki, direnişçilere verdiği süreyi 10 güne uzattığını açıkladı. Bu arada, direnişçilerin teslim olmalarını sağlamak için "teslim olanlar yargılanmayacak, karşılığında para da verilecek" açıklamaları yapıldı.

Mukteda Sadr ise, Irak hükümetiyle uzlaşma çağrılarında bulunuyor. Ancak hükümet Sadr'la masaya oturmaya yanaşmıyor.

KOMİSYON KARARI

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, milislere silah bırakmaları için tanınan süreyi 8 Nisan'a kadar uzattı. Irak Parlamentosu olağanüstü oturumda Basra'daki krizi çözmek için komisyon kurulması kararı aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?