banner39

Petrol platformunda yangın faciası: 12 kişi kayıp

Meksika Körfezi'nde petrol platformu battı, tonlarca petrol çevre felaketine neden oldu

Arşiv 23.04.2010, 08:29 23.04.2010, 13:12
Petrol platformunda yangın faciası: 12 kişi kayıp


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Meksika Körfezi'nde denizin ortasındaki bir petrol platformunda facia yaşandı.

Platformda bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Ardından da yangın çıktı.

Yanan platformun denizin dibine battığını belirten yetkililer, 17 yaralı olduğunu, kayıp 12 işçinin aranması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

New Orleans Sahil Koruma Birimi, olay sırasında platformda 126 işçinin bulunduğunu kaydetti.

Yaralılar helikopterlerle hastanelere nakledilirken, kayıp işçileri bulmak için bölgede geniş çaplı bir arama kurtarma operasyonu başlatıldı.

Tesisin sahibi Transocean şirketi, patlamanın nedeninin henüz belirlenemediğini bildirdi. Yetkililer 2001’den bu yana bölgedeki petrol platformlarında gerçekleşen 858 patlamada 69 kişinin öldüğünü bildirdi.

petrolplatformu-yangin.jpg

ÇEVRE FELAKETİ

Öte yandan, patlamın ardından başlayan yangının söndürülmeye çalışıldığı platform denize battı, 2,5 milyon litre ham petrolün denize yayılmış olabileceği kaydedildi. Platformda tam olarak ne kadar petrol bulunduğunu bilmeyen yetklililer, denizin ve yakındaki sahillerin çok büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya olduğunu bildiriyor.

ABD'li sahil güvenlik birimleri, sızan petrolün 70 kilometrelik bir alana yayılan kalın petrol tabakasının, Alabama sahillerini ulaşmasını engellemeye çalışıyor.

Çevre felaketinin boyutlarının 1989 yılında Exxon Valdez petrol tankerinden yayılan ve dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olan petrol sızıntısının boyutlarından daha kötü olabileceğinden endişe ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?