Petrol ülkesi Irak'ta yakıt krizi!

Her gün 1 milyon 800 bin varil petrol üretilen Basra'da sürücüler benzin istasyonları önünde kuyrukta bekliyor

Petrol ülkesi Irak'ta yakıt krizi!

 

Petrol rezervi bakımından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Irak'ın Basra kentinde yakıt krizi yaşanıyor.

Basra'da bulunan petrol rafinelerindeki yakıt eksikliğinden kaynaklanan kriz nedeniyle sürücüler, benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Yakıt bulamamaktan şikayet eden Basra halkı, hükümetin bir an önce sorunu çözmesini bekliyor.

Yakıt alabilmek için benzin istasyonu önünde bekleyen Jamad Sami, "Bu yakıt krizinin sebebi hükümetin benzin istasyonlarında çok az benzine izin vermesidir. Bu ülkedeki insanları rahat ettirmek için sorunu çözmeliler. Petrol ülkesi olmamıza rağmen fakir
yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Diğer bir sürücü Waleed Awadi, "9 senedir, özellikle yaz aylarında aynı sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bizim bir petrol devleti olup da petrol sorunu yaşamamıza şaşırıyorum. Yeni hükümetin bu sorunu çözmesini istiyoruz çünkü onları biz seçtik" diye konuştu.

Olay karşısında şaşkın olduğunu belirten Khalel Ahmed, "Ortada bir savaş yoksa neden yakıt krizi var? Dünyaya petrol satıyoruz ama benim şehrimde yakıt yok. Bu kuyrukta çok mücadele ettik ve bu inanılmaz. Biz bir petrol devletiyiz. Devletin bu problemi çözmesini istiyoruz. Geriye gidiyoruz", derken benzin istasyonu yetkilisi Abbas Ghadban ise "Yakıt krizinin 3 nedeni var: İhraç edilen yakıtın gecikmesi, bazı rafinelerin kapatılması ve 2003 yılındaki savaştan sonra çoğalan taşıt sayısı. Yakında bu sorunu çözmeyi umuyoruz" diye konuştu.

Irak'ın güney kenti Basra'da her gün 1 milyon 800 bin varil petrol üretiliyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 14:12
banner53
YORUM EKLE

banner39